loader
Darbe Sürecine Nasıl Geldik - Cihad Çetinkaya [Köşe Yazısı] Darbe Sürecine Nasıl Geldik - Cihad Çetinkaya [Köşe Yazısı]


Siz hala bu darbe sürecine nasıl geldik diye mi düşünüyorsunuz.?

 

Türkiye gündemi son yılların en yoğun günleri yaşıyor. Ankara’nın yoğun siyaset gündemi, İstanbul’un baş döndüren siyasi koşuşturmaları. Siyaset, bürokrasi, iktidar, muhalefet, parlamento öte tarafta meydanlar “demokrasi nöbeti”, milli irade ve halk savunması. Olağanın dışında bir yoğunluk. Ki en önemlisi OHAL. Bunun yanında kanun hükmünde kararnameler, tutuklamalar, gözaltılar, TSK ve Kamu personelinin kamudan el çektirilmesi. Son dakikaların biri bitiyor öbürü başlıyor.

 

15 Temmuz akşamından ele alıp Akıncı üssünü, TRT  binasının cuntacı askerler tarafından kuşatılmasını, Taksim meydanının cuntacılar tarafından basılmasını, Boğaziçi köprüsün kapatılmasını Malatya’daki 2. Ordunun durumunu, Diyarbakır ve İstanbul’daki hava jet üslerini veya Atatürk hava limanını ve Sabiha Gökçen hava alanını, Genelkurmay başkanlığını, kuleli askeri lisesini ve daha bir o kadar olayın içeriğini anlatmayacağım.

 

Tanklara karşı göğsünün siper eden, namlulara kafa tutan, kışlaların önünü kesen, ALLAHU EKBER deyip evinden meydanlara inen kahraman kadın, erkek, çocuk ve yaşlılardan da bahsetmeyeceğim.

 

Milleti, halkı, camilerin ezansız kalmaması, Kuran’ın ayaklar altına alınmaması, iradelerinin ipotek altına alınmaması, Allah’ın ve Rasul’ünün davasının sahipsiz kalmaması için canını ortaya koyan Hakk’ın Şehitlerinden de bahsetmeyeceğim.

 

Biraz geriye gidip 19/10/2010 ele alıp bu darbeye nasıl geldiğimizi anlatacağım. Olay biraz yerellik arz etse de şu an yaşadığımız ulusal ve hatta küresel çaptaki meselelere ışık tutabileceğimiz reellikte bir durum.

 

 

Olayda ismi geçen şahıslar; Hüseyin Demir,  Mustafa Yetiş, Ahmet Yıldırım, Ahmet Kalan, İsmail Alpaydin ve Kamil Demiral.

 

 

Olay örgüsünün şekillendiği yer ve kişi; Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi  Malatya Cumhuriyet Savcısı Şeref GÜRKAN

 

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinin olayda adı geçen şahıslar hakkındaki iddiaları;

 

1. Mustafa YETİŞ  

·         08/11/2009 günü Adıyaman Merkezde bulunan 23 Nisan İlköğretim Okulu bahçesinde İsmail ASLAN isimli şahsın düğününe katılmak ve düğünü organize etmek.

·         30/11/2009 günü Kahta İlçesinde bulunan Tekstil Fabrikasındaki düğünde Vuslat İlahi Grubunun program yapması ve bahse konu etkinliğe Mustafa YETİŞ, Hüseyin DEMİR ve Kamil DEMİRAL’ın katılmaları ve düğünü organize etmeleri.

·         05/12/2009 günü Kahta ilçesinde bulunan Cumhuriyet Mahallesinde yapılan düğünde Vuslat İlahi Grubu tarafından program yapılması ve Mustafa YETİŞ, İsmail ALPAYDİN, Hüseyin DEMİR ve  Kamil DEMİRAL’ın etkinliğe katılmaları ve düğünü organize etmeleri.

·         16/01/2010 günü  Siverek’te yapılan düğüne Mustafa YETİŞ ve arkadaşlarının katılmaları.

·         10/04/2010 günü Samsat İlçesinde, 11/04/2010 günü ise Kahta İlçesinde, 16/04/2010 günü ise Adıyaman İl merkezinde Peygamber Sevdalıları Platformu organizesinde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir etkinlik düzenlenmek ve katılmak.

·         30/05/2010 günü öğrencilerle piknik düzenlemesi.

·         04-05/06/2010 günü Adıyaman ve Kahta İlçesinde bayanlara yönelik Hz. Fatma’yı anma şeklinde etkinlik düzenlenmesi.

·         16/11/2009 tarihinde Yeni Mahalle İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan Mustazaf-Der Kahta Şubesinde sohbet yapılması.

·         27/12/2009 tarihinde saat 11.30 ile 14.00 arasında Yeni Mahalle İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan Mustazaf-Der Kahta Şubesinde Kerbela Olayı ile ilgili olarak bir etkinlik düzenlenmesi

·         01/01/2010 günü akşamı Yeni Mahalle İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan Mustazaf-Der Kahta Şubesinde Film gösterimi yapılması.

·         03/09/2010 günü Adıyaman İl Merkezi Demokrasi Parkı önünde   “Mustafa YETİŞ, Ahmet KALAN, Hüseyin DEMİR, Ahmet YILDIRIM, Kamil DEMİRAL VAHDET-DER organizesinde basın açıklaması metninin Mustafa YETİŞ tarafından okunduğu “Kudüs Günü” konulu bir basın açıklaması yapılması.

·         17/09/2010 günü Kahta’da, 18/09/2010 günü ise Adıyaman’da İsrail ve Amerika’yı protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması.

·         İsrail ve Amerika’yı protesto etmek amacıyla “Kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’in yakılması ve çirkin bir şekilde ayaklar altına alınması” konulu  17/09/2010 günü 13:30-13:50 saatleri arasında Mustazaf-Der (Mustazaflar Dayanışma Derneği) tarafından Adıyaman Kahta İlçesi Devlet Hastanesi önünde 150 kişilik bir grubun katılımıyla, 18/09/2010 günü 16:00-16:55 saatleri arasında Vahdet Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından  Adıyaman merkez Demokrasi Parkı önünde 50 kişilik bir grubun katılımıyla basın açıklaması düzenlenmiştir. Her iki basın açıklaması da Mustafa YETİŞ tarafından okunmuş, belirtilen basın açıklamasına Hüseyin DEMİR, Ahmet YILDIRIM, Ahmet KALAN, Kamil DEMİRAL,  İsmail ALPAYDİN da katılmaları.

 

2.İsmail ALPAYDİN

·         08/11/2009 günü Adıyaman Merkezde bulunan 23 Nisan İlköğretim Okulu bahçesinde İsmail ASLAN isimli şahsın düğününe  katılmak ve düğünü organize etmek

·         30/11/2009 günü Kahta İlçesinde bulunan Tekstil Fabrikasındaki düğünde Vuslat İlahi Grubunun program yapması ve bahse konu etkinliğe Mustafa YETİŞ, Hüseyin DEMİR ve Kamil DEMİRAL’ın katılmaları ve düğünü organize etmeleri

·         09/05/2010 günü öğrencilerle Safvan İbn-i Muattal Türbesine ziyarete götürmesi.

·         30/05/2010 günü öğrencileri  pikniğe götürülmesi.

·         10/04/2010 günü Samsat İlçesinde, 11/04/2010 günü ise Kahta İlçesinde, 16/04/2010 günü ise Adıyaman İl Merkezinde Peygamber Sevdalıları Platformu organizesinde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir etkinlik düzenlenmesi.

·         İsrail ve Amerika’yı protesto etmek amacıyla 17/09/2010 günü Kahta’da, 18/09/2010 günü ise Adıyaman’da bir basın açıklaması yapılması.

3.Kamil DEMİRAL

·         08/11/2009 günü Adıyaman Merkezde bulunan 23 Nisan İlköğretim Okulu bahçesinde İsmail ASLAN isimli şahsın düğününe katılmak ve düğünü organize etmek

·         30/11/2009 günü Kahta İlçesinde bulunan Tekstil Fabrikasındaki düğünde Vuslat İlahi Grubunun program yapması ve bahse konu etkinliğe Mustafa YETİŞ, Hüseyin DEMİR ve Kamil DEMİRAL’ın katılmaları ve düğünü organize etmeleri.

·         05/12/2009 günü Kahta ilçesinde bulunan Cumhuriyet Mahallesinde yapılan düğünde  Vuslat İlahi Grubu tarafından program yapılması ve Mustafa YETİŞ, İsmail ALPAYDİN, Hüseyin DEMİR ve  Kamil DEMİRAL’ın etkinliğe katılmaları ve düğünü organize etmeleri

·         27/12/2009 günü saat 12.00 ile 14.00 arası Kerbela Olayı ile ilgili olarak Mustazaf-Der Kahta Şubesinde program yapılması.

·         10/04/2010 günü Samsat İlçesinde, 11/04/2010 günü ise Kahta İlçesinde, 16/04/2010 günü ise Adıyaman İl Merkezinde Peygamber Sevdalıları Platformu organizesinde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir etkinlik düzenlenmesi.

·         30.05.2010 günü öğrencileri pikniğe götürmeleri.

·         Vahdet-der organizesinde “Kudüs günü” konulu basın açıklaması yapılması

·         İsrail ve Amerika’yı protesto etmek amacıyla 17/09/2010 günü Kahta’da, 18/09/2010 günü ise Adıyaman’da bir basın açıklaması yapılması.

Hüseyin Demir, Ahmet Yıldırım ve Ahmet Kalan hakkında da buna benzer iddialar söz konusu olan 2009/376 soruşturma nolu iddianamede mevcut.  Belirtilen suçların mahiyeti açısından konuşmanın ne kadar komik olduğunu fark etmişsinizdir.

 

Peki bunun darbeyle ne alakası var? diyenler.  2010 yılının son demlerini hatırlamaya çalışsınlar. Bu insanların suçu yok, bunlar devlet içinde yapılanmış F tipi yapılanmanın elemanları tarafından yapıldı.

F tipi yapılanmanın polisleri teknik ve dijital takip yaptı, F tipi yapılanmanın savcısı iddianameyi hazırladı, F tipi yapılanmanın hakimi hüküm verdi, F tipi medyada bütün argümanlarıyla destek verdi denildiğinde ne dediğinizi hatırlıyorsunuz değil mi?

 

Olay tamamen bundan ibaretti. Yapılan islami, insani ve yasal etkinlikler suç sayıldı ve insanlar F tipi yapılanmanın elemanları tarafından cezaevine atıldı.

 

 

Hala bu darbeyi kim yaptı mı diyorsunuz?  Hala bu darbeyi nasıl yapabildiler diye mi diyorsunuz? Darbeyi yapanlar bu kadar nasıl güçlendi diye mi soruyorsunuz? Ve ya iyi ki halk sokağa döküldü ve darbe engellendi diyorsanız. İlk önce gidin iftira attığınız; Hüseyin Demir’in,  Mustafa Yetiş’in, Ahmet Yıldırım’ın, Ahmet Kalan’ın, İsmail Alpaydin’in ve Kamil Demiral’ın ailelerinden ve kendilerinden özür dileyin. Çünkü o insanlar; “bakın yaptığımız islami etkinlikler suç sayılıyor. Bunları yapanlar f tipi yapılanmanın elemanıdırlar(Fetullahçı Terör Örgütü ) polis bunlardan, savcı bunlardan, hakim bunlardan, medya bunlardan” dediklerinde hatırlıyorsunuz değil mi ne dediğinizi; “yok yaw siz de kıskanıyorsunuz bunları. Fethullah Hoca Müslüman adamdır, Allah peygamber denildiğinde ağlayan biridir. Adam taa Moritanya’da islamı yayıyor, Endonezya’da Türkçeyi öğretiyor. Sizi cezaevine atanlar derin devlettir. Siz bilmiyorsunuz. Hocaefendi bunları yapmaz…”hatırlıyorsunuz değil mi böyle dediğinizi.

 

 

Darbe her gün bir adım daha yaklaşıyordu; Hüseyin Demir,  Mustafa Yetiş, Ahmet Yıldırım, Ahmet Kalan, İsmail Alpaydin ve Kamil Demiral bunu size söyledi veya söylemeye çalıştı fakat siz dinlemediniz. Samanyolu TV’yi açıp Fethullah Hocayla birlikte hüngür hüngür ağladınız, Türkçe olimpiyatlarında sahnede boy göstermek için can atınız. Zaman gazetesine günlerce, aylarca abone aradınız. Eğitim kurumuna, herhangi bir kamu kuruluşuna ve ya polis olabilmek için Fethullah Hocaya bağlı dershanelere  ve eğitim kuruma kayıt yaptınız. Bütün bunları yapan sizdiniz.

 

 

 

Siz hala bu darbe sürecine nasıl geldik diye mi düşünüyorsunuz.?

Kategori: Makale
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir