loader
Suya ve ateşe dayanıklı kâğıt üretildi  Suya ve ateşe dayanıklı kâğıt üretildi


HABER MRK - Çin'de yapılan çalışmalarda suya ve ateşe dayanıklı kâğıt üretimi yapıldı.

Çin'de Şanghay Seramik Enstitüsünden bilim adamları, hem sıvıya hem de ateşe dayanıklı kâğıt üretti.

Araştırmacılar, kâğıdın yapısını değiştirmek için "hidroksiapatit" adı verilen ve hayvanların diş minesi ile kemiklerinde bulunan bir tür kalsiyum kullandı.

Geliştirilen kâğıdın, 200 santigrat derece ateşin yanı sıra kahve, meyve suyu, çay gibi sıvılara dayanıklı olduğu belirtildi.

Daha önce suya ya da ateşe dayanıklı kâğıtların mevcut olduğuna değinen araştırma ekibinin başkanı Zhu Yingjie, hem çeşitli sıvılara hem de ateşe dayanıklı kâğıdın ilk defa geliştirildiğini söyledi.

Üretilen kâğıdın kaligrafiden reklam panolarına kadar pek çok farklı alanda kullanılabileceğini dile getiren Yingjie, "Kâğıt, üzerindeki yazılara hiçbir zarar gelmeden su ile temizlenebilecek. Bu kâğıt önemli belgelerin yüzyıllar boyunca saklanmasını sağlayacak. Çünkü herhangi bir yangın ya da su basması durumunda yok olmayacaklar. A4 boyutundaki bir kâğıt sıradan kâğıtlardan bir miktar daha pahalı olacak. Büyük miktarlarda üretime geçilmesi durumunda fiyat da düşecek." dedi.

2008'den bu yana proje üzerinde çalışan ekip, ürünü gelecek 3 ay içerisinde piyasaya sürmeyi planlıyor. (Hamza Adiyaman-İLKHA)

 


Kategori: Bilim & Teknik
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir