loader
"Çiğ süt satışının yasaklanması söz konusu değil"


HABER MRK - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiğ süt satışlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Amaçlarının, sağlıklı çiğ süt tüketimi için üretim ve dağıtım zincirindeki olumsuzlukları gidermek olduğunu belirten Çelik, hangi koşullarda üretildiği ve nasıl muhafaza edildiği bilinmeden satışa sunulan gıdanın güvenilir olmadığını söyledi.

Üreticilerinin, sağlıklı ve güvenilir çiğ sütü doğrudan tüketiciye satabileceğini kaydeden Çelik, "Süt üreticilerinden süt alan yerel perakendeciler de tüketiciye satabilir. Dolayısıyla çiğ süt satışının yasaklanması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Yapmış olduğumuz düzenleme ile sütün sağımından bizzat tüketiciye ulaşıncaya kadarki aşamalarının olması gereken kriterlerini belirledik. Bu düzenlemeyi yapmaktaki bir diğer amacımız ise ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli süt işletmelerinin ari işletme hüviyetine kavuşmalarını teşviktir." dedi.

Türkiye'deki ari işletmelerden bir milyon 300 bin ton süt elde edildiği bilgisini veren Çelik, "Bu işletmeler genelde orta ve büyük ölçekte olanlar. Yapmış olduğumuz düzenleme ile bu işletmelerin tamamını ari işletme olmaya da teşvik ediyoruz. Öte yandan ülkemizde 915 bin dolayında 10 baş ve altı aile işletmesi bulunuyor. Buralardaki süt üretim süreçlerinde ciddi bir sorun görünmüyor. Var olan sorunlar için de İşletme Bazlı Danışmanlık sistemimizde yer alan veterinerlerimiz, her türlü eğitici ve bilgilendirici faaliyetlerde bulunacaklardır. Bu işletmelerimizin süt üretimlerinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 


Kategori: Sağlık
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir