loader
Eski çarşı güçlenirse Kahta güçlenir - Aydın Evren[Köşe Yazısı] Eski çarşı güçlenirse Kahta güçlenir - Aydın Evren[Köşe Yazısı]


...Eski çarşının ölmesi basit bir mesele değil. Tarihi zenginliklerimize verdiğimiz değeri Eski Çarşımıza da vermeliyiz. Ben inanıyorum ki Eski Çarşımız aktif ve zengin olursa Allah’ın izniyle Kahta da zengin olacaktır.

Her memleketin kendine özgü değerleri vardır. Genellikle tarihi mekanlar, turistik alanlar, gezi ve piknik alanları, cami, kültür merkezleri ve eski çarşılar olur. Bu mekanlar o şehrin ahalisi tarafından bilinen ve sık sık zaman harcanan yerlerdir. Dışarıdan gezi veya turistik amaçla gelen yabancı insanlar ise ilk başta buraları tercih ederler.

Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı, Eski Kahta Kalesi gibi zenginliklere sahip memleketimiz Kahta, bu turistik zenginlikleri içinde bulundurmasına rağmen ne yazık ki hakkettiği değere ve zenginliğe kavuşmamıştır. Son dönemde bölgede yaşanan çatışma ve ülke genelindeki olağanüstü hal ekonomik ve turistik açıdan Kahta’yı da son derece olumsuz etkilemiştir. Nitekim geçtiğimiz günlerde Kahta’da dışarıdan gelen yabancı insanlara ve turistlere evsahipliği yapan bir otelin kapatılması bu durumu en iyi şekilde gösteriyor. Bu kadar ciddi bir olayla karşı karşıya kalan memleketimizde en büyük zararı şüphesiz esnaflarımız yaşamakta.

Kahta’nın böyle bir durumla karşı karşıya olmasını sadece yaşanan çatışmalı ortam ve olağanüstü hal ile sınırlandırmak doğru bir tespit olmayacaktır. Çünkü müthiş derecede turistik zenginliklere sahip olan Kahta uzun yıllardan beridir böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya.

Peki, sorun nerede?

Bu soruyu çok kişiye sordum. Herkesten farklı cevaplar geldi. Fakat bu soruya genellikle şu şekilde cevap verildiğini gördüm: “Kahta’daki zenginliklerin hepsi şehir merkezinin dışındadır. Dışarıdan gelen insanları ve turistleri şehir içinde tutacak onların şehir içinde dolaşmasını, alış-veriş yapmasını sağlayacak hiçbir şey yok.”

Gayet mantıklı ve tutarlı bir cevap. Size sormak istiyorum. Dışarıdan gelen bir yabancının ya da bir turistin Kahta’ya özgü ne varsa hepsini bir arada bulabileceği bir yer var mı?

Yok değil mi? Kahtamızı bir bütün olarak temsil edecek hiçbir yer yok. Küçücük de olsa bir müze yapılamaz mıydı? Tarihi simgelerin ve süs eşyaların sergilendiği ya da satıldığı mütevazi bir pasaj yapılamaz mıydı? Çok mu zor, zahmetli şeyler istiyorum. Eğer bunlar zahmetli ise daha kolay bir şey isteyeyim.

Biraz konunun dışına çıkmış gibi olacağım ama değinmeden de geçmek istemiyorum. Kahtalı olan herkes bilir ‘Eski Çarşı’yı. Belki yeni nesil bilmiyordur. Evet muzdarip olduğum konu da işte budur. Kahtamızın en eski çarşısının artık etkinliğini yitirmesi, insanların orayı fazla tercih etmemesi. Eski çarşının ölmesi basit bir mesele değil. Tarihi zenginliklerimize verdiğimiz değeri Eski Çarşımıza da vermeliyiz. Ben inanıyorum ki Eski Çarşımız aktif ve zengin olursa Allah’ın izniyle Kahta da zengin olacaktır.

Eski çarşı esnafının mağduriyetlerini dinledim. İflas eşiğindeler. Dükkanlarını taşımak zorunda kalıyorlar. İşte muzdarip olmamın sebebi bu. Eski Çarşı’nın ölmesi demek Kahta’nın ölmesi demek. Binaenaleyh Eski Çarşı’nın güçlenmesi Kahta’nın güçlenmesi demektir. Abarttığımı düşünmeyin. Eski çarşı esnafı tecrübe sahibidir. Müşteriye karşı dürüst, komşusuna karşı fedakardır. Ticaretteki bereket asıl burada mevcut . Helal kazanç buradadır. Ama müşteri bulamıyor buranın esnafı. Müşterinin buradan uzaklaştırılmasından şikayetçiler. Önce köylü garajı, sonra Ziraat Bankasının, tabir yerinde ise, ellerinden alınmasından şikayetçiler.

Yetkililere ve makam sahiplere çağrıda bulunuyorum naçizane;

 

Lütfen Eski Çarşıyı öldürmeyin. Buranın esnafı değerlidir Kahta için. Onları dinleyin. Bilin ki onlar sizden şikayetçi. Gönüllerini alın ve isteklerini yerine getirin.

Aydın Evren

Kategori: Makale
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir