loader
"Emperyalistler Katar’ı İslam dünyasındaki işbirlikçileri eliyle cezalandırıyor"


HABER MRK - Suud rejiminin ABD desteğiyle Katar üzerinde kurmak istediği baskı ve oluşan krize ilişkin HÜDA PAR'dan açıklama geldi.

Müslüman Kardeşler ve HAMAS yetkililerinin zorunlu olarak ikamet ettiği Katar'a yönelik Suud rejimi öncülüğünde başlatılan siyasi taarruz İslam coğrafyasında yeni bir kriz oluşturdu.

"Körfez veya Katar Krizi" diye adlandırılan son süreçte ABD ve İsrail'in yeni planlarını icra eden Suud rejimi bölgede var olan istikrarsızlığı daha büyük kaosa çevirecek eylemlerde bulunuyor.

Müslüman Kardeşler ve HAMAS'ı terör örgütü olarak niteleyip, Katar'ı da bu hareketlere destek veren ülke diye hedef alan Suud rejiminin son oluşturduğu kriz hakkında HÜDA PAR'dan açıklama geldi.

"Bu, Katar’ın ablukaya alınması çabasıdır"

"İşbaşına gelir gelmez İslam’ı ve İslami grupları hedefe koyan, israile ve darbeci Sisi’ye tam destek veren Trump’ın, Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinin ve orada gerçekleştirilen zirvenin ardından, Katar’a yönelik operasyonun düğmesine basılmış olması manidardır." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Önce 'Körfez Ülkeleri' basınında, aleyhinde yoğun propaganda yapılan Katar’a, siyasi ve ekonomik operasyonlar yapılmaya başlandı. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Libya ve Maldivler Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıkları gibi hava sahalarını, karasularını ve limanlarını da Katar’a kapattılar. Bulunduğu coğrafi konum ve diğer Arap ülkelerinin de benzer kararlar almaya davet edilmesi göz önünde bulundurulduğunda bu, Katar’ın ablukaya alınması çabasıdır."

"Emperyalist dünya Katar’ı İslam dünyasındaki işbirlikçileri eli ile cezalandırıyor"

Katar'ın, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olması ve İran konusundaki dengeli tavrı nedeniyle hedef alındığına dikkat çekilen açıklamanın devamında, "Her ne kadar İhvan-ı Müslimin ve HAMAS mensuplarının Katar’da oluşu gerekçe gösterilse de mutedil Müslüman kamuoyu biliyor ki, daha büyük gerekçe, Katar’ın emperyalist merkezlerin planlarına tam olarak hizmet etmemesi, İslam ümmeti içinde çıkarılmak istenen devletler düzeyindeki Şii-Sünni çatışmasında zorlandığı cephede Suudi ve diğer Körfez ülkeleri gibi bir aktör olmaması, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olması ve İran konusundaki dengeli tavrıdır. Bütün bunlar Katar’ın, İslam dünyasında ABD-israilin oluşturduğu emperyalist denklemin dışına çıkması anlamına geldiğinden, emperyalist dünya Katar’ı İslam dünyasındaki işbirlikçileri eli ile cezalandırıyor.

"Körfez Ülkelerinin bu kararı tamamen emperyalist amaçlara hizmet etmektedir"

"Katar’a yönelik bu operasyon, Mısır’da meşru hükümete yapılan darbe ve Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminden bağımsız değildir." ifadelerine yer verilen açıklamada, şu tespitlerde bulunuldu:

"Darbeler ve operasyonlarla dizayn edilmek istenen İslam ülkelerine yönelik emperyalist planın bir parçasıdır. Körfez Ülkelerinin bu kararı tamamen emperyalist amaçlara hizmet etmektedir. Bu kararlar, bölgede var olan fitneyi ve yangını artıracaktır. İslam dünyasının huzura şiddetle ihtiyaç duyduğu bugünlerde 'Körfez Ülkeleri', aldıkları bu huzur bozucu kararlardan dönmeli. ABD ve israilin amaç ve planlarına değil, mazlum coğrafyanın huzuruna hizmet etmeli."

"Birlik sağlanmadığı müddetçe hedefte olan ülkeler bir bir karıştırılmaktan kurtulamayacaklardır"

ABD-israilin planlarının boşa çıkarılabilmesi için İslam ülkeleri arasında birlik sağlanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "Ayrıca nihai aşamada emperyalizmin hedefinde olan Türkiye ve İran’ın yan yana gelmesi, dost ve müttefik ülkeleri de yanlarına çekmesi ile ABD-israilin planları boşa çıkarılabilir. Bu birlik sağlanmadığı müddetçe hedefte olan ülkeler bir bir karıştırılmaktan kurtulamayacaklardır." denildi. (Hamza Adiyaman - İLKHA)

Kategori: politika
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir