loader
Eski dikiş makinalarına motor takıp işlevsel hale getiriyor Eski dikiş makinalarına motor takıp işlevsel hale getiriyor


Adıyaman’da dikiş makinası tamiratı ile uğraşan Mehmet Sapan, eski dikiş makinelerine motor takarak yeniden işlevsel hale getiriyor.

Eskiden çeyizliklerin vazgeçilmezleri arasında yer alan dikiş makinalarının 25 yıldır tamiratıyla uğraşan Adıyamanlı Mehmet Sapan, motor takarak bozuk dikiş makinalarını işlevsel hale getiriyor.

Dikiş makinelerinin birer annelerin çeyizliğinden kalan birer hatıra olduğunu söyleyen Sapan, bu hatıraları çöpe atmaktan kurtardıklarını ifade etti.

Sapan, "Annelerimiz ve ablalarımız zamanında çeyizlik olan bu makinelerini artık şimdi hurdadan kurtarıyoruz. Biz bunlara dinamo takıyoruz. Ondan sonra bu makineler artık motorlu ve elektrikli oluyor. Arabanın gaz pedalı gibi pedal yapıyoruz. Normalde atıyorlar bu eski makineleri. Ama böyle dönüştürdüğümüzü gördüklerinde vazgeçiyorlar. Bu makinelerin çoğu hatıradır. Bu hatıraları atmaktan kurtarıyoruz." şeklinde konuştu.

Ev hanımlarına çağrıda bulunan Sapan, "25 yıldır bu işi yapıyorum. Buradan bayanlara çağrım bu makinaları hurdaya vermesinler. Bu makineler kolay yapılmıyor. Hurdaya verseler 10 kilo gelir. Kilosu 50 kuruştan 5 TL yapar. Ama biz elektrikliye dönüştürüp işlevsel hale getiriyoruz." dedi. (Ferit Gölgül – İLKHA)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir