loader
Barzani: Referanduma gidiyoruz!   Barzani: Referanduma gidiyoruz!


​Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani 25 Eylül’deki referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, referandumun belirlenen tarihte yapılacağını vurguladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani 25 Eylül’de yapılacak referandumla ilgili yaptığı açıklamada, herhangi bir alternatif önlerine konulmadığını ifade ederek referandumun belirlenen tarihte gerçekleşeceğini vurguladı. 

Duhok’un Amedi ilçesinde bağımsızlık referandumuna destek etkinliğinde konuşan Barzani, "Dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız." dedi.

"Yalnızca Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak onun dışındakiler değil." diyen Barzani şöyle konuştu:  "O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız. Irak devleti Kürt, Arap ve diğer oluşumların ortaklık temelinde kuruldu. Siz de biliyorsunuz bu ortaklıktan başımıza gelen felaketleri."

Barzani, “Irak devleti halen ortaklığı kabul etmiyor. Madem Iraklı yetkililer Bağdat’la ortaklık ve işbirliğini kabul etmiyor, biz de kendilerine hizmet etmeyi kabul etmiyoruz." dedi.

Barzani, "Peşmergenin Irak anayasasında yer alan haklarını vermeyenler, 2 saatte Heşdi Şabi yasasını çıkarttı. 140’ncı maddeyi yerine getirmediler. Şimdi ise çıkıp 140’ncı madde ve anayasadan söz ediyorlar. Bu da yetmezmiş gibi haklarımızı talep etmemizden rahatsız oluyorlar." diye belirtti.

Referanduma alternatif bir şeyin önlerine konulmadığını söyleyen Barzani, "Gerekli adımları atmaz ve beklenti içinde olduğumuzda daha kötü sonuçlarla karşılaşırız. Mesele irada  meselesidir. Ne kadar iredeli olursak bu denli başarı elde ederiz. Kimse bize bağımsızlığı vermiyor. Biz ancak bunu elde edeceğiz. Bir değil, 10 devlet kurabilecek kadar kan döktük. Doğru zaman diyorlar, biz de ‘Doğru zaman, ne zaman?’ diye soruyoruz. Hiçbir cevap yok. Saygı değer dostlarım. Hiç kimsenin sözüne ve söylemlerle ilgilenmeyin. Şu ana kadar da referaduma alternatif olarak önümüze bir şey konulmadı. Hedefimiz bağımsızlıktır. Daha iyi bir alternatif sunulmadığı sürece referandum ertelenmeyecek." ifadelerini kullandı.

Barzani son olarak şunları kaydetti: "Kürdistan halkı referanduma meşruluk kazandıracak, onun dışındakiler değil. O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin! Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız." (İLKHA)

 

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir