loader
28 Şubat ve FETÖ’nün kurbanları hâlâ cezaevinde 28 Şubat ve FETÖ’nün kurbanları hâlâ cezaevinde


Şehit ve Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Platformu Başkanı Recai Yurdan, 28 Şubat sürecinde ve FETÖ’nün yargı ayağı tarafından mağdur edilen insanların halen cezaevinde olduğuna dikkat çekerek zulmün sonlandırılması için yetkilileri göreve çağırdı.

Şehit ve Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Platformu Başkanı Recai Yurdan, 20 yılı aşkın süredir halen cezaevinde olan 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurlarının olduğuna işaret ederek kendisi de bir 28 Şubat mağduru olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, bu zulmü sonlandırması için çağrıda bulundu.

Dönemin aktörlerinden Genelkurmay Başkanı Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun "28 Şubat bin yıl sürecek" sözünü hatırlatan Yurdan, kısmen de olsa bu sürecin halkın gayretleri sonucu bertaraf edildiğini söyledi.

Türkiye’de son yıllarda adli vakalardan cezaevinde olan on binlerce insanın salıverildiğini hatırlatan Yurdan, "Sadece Kur’an dersi verdiği için camiden alınıp götürülen ve hâlâ 25 yıldır cezaevinde yatan kardeşlerimiz var. 40 bayram şiiri vardı. Bu 40 bayram, 50 bayram oldu." dedi.

Kendisi de bir 28 Şubat mağduru olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Yurdan, "Sayın Cumhurbaşkanımdan özellikle rica ediyorum. 28 Şubat sürecini sizler de gördünüz. Siz 6 aylık bir cezaevi yattınız. Şu anda içerde olan insanlar, artık çocukları sevilecek halde değiller. Başları okşanacak halde değiller. Onların çocukları 25-30 yaşlarında oldu. artık onların torunlarının başını okşuyoruz. Babaları dede oldular. O insanlar içerde; Sırf 28 Şubat ve FETÖ’nün kurbanı oldukları için.  Mütedeyyin insan oldukları, Kur’an öğrettikleri, Allah yolunda oldukları için." ifadelerini kullandı.

"20 yılı aşkın cezaevinde olan 250’ye yakın kardeşimiz var"

Yurdan, "Daha önceki cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer, ne kadar katil, militan ruhlu insan varsa kendi inisiyatifini kullanarak onları bırakmıştı.  Cumhurbaşkanından rica ediyorum. Kanunun sana verdiği yetkilileri kullanarak en azından hastaları bırakman gerekiyor. Şu anda Türkiye’de 20 yıldan fazla içerde olan 250’ye yakın farklı cemaat ve gruptan da olsa Müslüman kardeşimiz var. Dünyanın neresinde görülmüş hiç suç işlememiş, sadece dininden, namazından, Kur’an okuttuğundan dolayı 20-25 yıl içerde olanları?" diye konuştu.

"15 Temmuz’dan sonra cezaevlerinde olan mahkûmların hakları ellerinden alındı"

Cezaevlerinde suçsuz olarak yıllardır yatan mahkûmların kendisine gönderdiği mektupların yürek burktuğunu dile getiren Yurdan, bir mahkûmun gönderdiği mektubun kısa bir bölümünü de aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkadaşımız şunu diyor, ‘Biz 15 Temmuz gecesi sabaha kadar cezaevinde bu alçak ABD, emperyalist, Siyonistlerin işgalinin başarılı olmaması için  dua ettik. Bizim ailelerimiz, akrabalarımız, bir ay boyunca göğüslerini siper ettiler meydanlarda. Hiç meydanlardan ayrılmadılar. 7’sinden 70’ine, 7/24 sayın Cumhurbaşkanımızın ve halkımızla beraber sokaklarda oldular.’ Ama bunu yapmalarına rağmen bu kardeşlerimizin özellikle 15 Temmuz’dan sonra hakları ellerinden alındı. Kitaplar 3’e düştü. Bazı sosyal aktiviteleri yavaşladı veya kaldırıldı. Bunu bizzat cezaevindeki kardeşlerimiz, zindan bahadırları diyor. Biz her şeyi de FETÖ’ye bağlamıyoruz. Bu hükümetin bir cumhurbaşkanı, başbakanı, yetkilileri vardır. Bir an önce buna çare bulmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir