loader
Adıyaman’da Mehdi Akif için gıyabi cenaze namazı kılındı    Adıyaman’da Mehdi Akif için gıyabi cenaze namazı kılındı


ADIYAMAN - ​İhvan-ı Müslim’in rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif için Adıyaman'da basın açıklaması düzenlendi ve gıyabi cenaze namazı kılındı.

Adıyaman Merkez’de bulunan Demokrasi Parkı önünde Anadolu Gençlik Derneği Şubesi tarafından basın açıklaması düzenlendi. Yapılan basın açıklamasının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

Basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, Merhum Şehit Hasan El Benna’nın cenaze namazında olduğu gibi Mehdi Akif’in cenaze namazına da halkın katılmasına müsaade edilmedi ve defin işlemi sadece aile bireyleri tarafından gerçekleştirildiği belirtti.

Beyazkaya, "İslam dünyasının önemli ve öncü şahsiyetlerinden, İhvan-ı Müslimin’in rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif, dün kaldırıldığı hastanede hakka yürümüştür. Cenabı Allah cihadını kabul, şahadetini kutlu eylesin. 89 yaşındaki Merhum Mehdi Akif, Mısır’da uzun zamandır cezaevinde tutuklu bulunuyordu. Sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından nakledildiği Kasr el-Ayni Hastanesi'nde emaneti onurlu bir şekilde sahibine teslim etti. Merhum Şehit Hasan El Benna’nın cenaze namazında olduğu gibi Mehdi Akif’in cenaze namazına da halkın katılmasına müsaade edilmedi ve defin işlemi sadece aile bireyleri tarafından gerçekleştirildi." dedi.

Buna karşın İslam coğrafyasının dört bir yanında, bugün burada olduğu gibi Merhum Mehdi Akif’in gıyabi cenaze namazı kılındı ve kılınacağını söyleyen Beyazkaya, "İnsan ölümlüdür. Allah’tan geldik ve şüphesiz O’na döneceğiz. Bir ömür ardından gidilecek en güzel dava İslam Birliği davasıdır. Yeryüzündeki ifsattın son bulması Müslümanların bir araya gelip imar ve ıslah için çalışmasıyla mümkün olacaktır. Arakan’dan Libya’ya, Suriye’den Yemen’e ve Mısır’a İslam dünyasında yaşanan acı olaylar bize İslam Birliği’nin ve kardeşlik hukukuna riayet etmenin önemini göstermektedir. Müslümanların arasında çatışarak çözebilecekleri tek bir mesele yoktur. Müslüman ülkeler ve topluluklar mutlaka oturup konuşmalıdırlar." ifadelerini kullandı.

Beyazkaya, "Hakkın üstün tutulduğu yeni bir dünya nizamı ancak Müslümanların birbirlerini dinlemeleriyle ve anlamalarıyla tesis edilebilir. Mezhepçiliğin ve ırkçılığın kimseye bir faydası olmayacaktır. Tüm yaşananlara rağmen, Türkiye ve diğer İslam Ülkeleri hak ve adalet ekseninde, yeni bir dünya düzeni kurmak için gayret ederlerse bu dünyanın gidişatını değiştirecek en önemli adım olacaktır." şeklinde konuştu. (Ferit Gölgül, Cemil Özdaş - İLKHA


 

Kategori: Yerel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir