loader
Bağımsızlık referandumu ABD'yi derin hayal kırıklığına sürüklemiştir Bağımsızlık referandumu ABD'yi derin hayal kırıklığına sürüklemiştir


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Irak Kürdistan Bölgesinde düzenlenen referanduma ilişkin yaptığı açıklamada, "derin hayal kırıklığı" yaşadıklarını söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesinde düzenlenen referanduma ilişkin BİR açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "derin hayal kırıklığı" yaşadıklarını söyleyerek, bölgede "istikrarsızlığı" artıracak adımlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) dün düzenlediği bağımsızlık referandumundan "derin hayal kırıklığı" duyduklarını belirten Sözcüsü Heather Nauert, bu adımın istikrarsızlığı artıracağını ifade etti.

Nauert, "Kürdistan Bölgesel Yönetiminin tek taraflı olarak ve Irak Kürdistanı dışındaki toprakları da içine alacak şekilde bağımsızlık referandumu düzenleme kararı almış olması ABD'yi derin hayal kırıklığına sürüklemiştir." dedi.

"Bağlayıcılığı bulunmayan halkoylamasının Kürdistan Bölgesi halkıyla aralarındaki tarihi ilişkilere gölge düşürmeyeceğini" belirten Nauert, "Ancak bu adımın Kürdistan Bölgesi ve halkı açısından istikrarsızlığı ve sıkıntıları artıracağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, "Bütün Iraklıların geleceğinin düzelmesi için tarafların yapıcı diyalog başlatmalarını umuyoruz. ABD şiddete ve herhangi bir tarafın tek taraflı olarak sınırları değiştirmeye çalışmasına karşıdır. ABD birleşik, federal, demokratik ve müreffeh bir Irak'tan yanadır ve Iraklıların anayasa çerçevesinde gayelerine ulaşma gayretlerine destek için çalışmayı sürdürecektir." diye konuştu. (İLKHA)

 

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir