loader
Gençliği tehdit eden illet: Uyuşturucu Gençliği tehdit eden illet: Uyuşturucu


Adıyaman'da madde bağımlılığıyla mücadele konuşunda yapılan çalışmaları anlatan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, uyuşturucunun gençliği tehdit eden bir hastalık olduğunu söyledi.

Madde bağımlılarına yönelik yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, uyuşturucu bağımlılığının gençliği tehdit eden bir illet olduğunu ifade etti.

Gençlik Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Daire Başkanlığının desteğiyle Adıyaman'a aralarında uyuşturucu ve madde bağımlılığı projesinin de bulunduğu yatırımlar kapsamında bir trilyon 106 milyar lira proje desteği verdiği belirtildi.

Projeler ve madde bağımlılığıyla ilgili İlke Haber Ajansına (İLKHA) açıklamalarda bulunan Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda, kamu kuruluşları, STK ve ailelerin koordinesiyle mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, STK'lardan hazırlamış oldukları projeleri kendilerine verilmesini istedi.

Keleş, "Spor Bakanlığı gençlik programları kapsamında, Adıyaman'da yaklaşık bir trilyon 106 milyar ile Gençlik Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Daire Başkanlığının sunmuş olduğu destekle ilimizde 12 STK'ya proje desteği sağlanmış bulunmaktadır. Spor Bakanlığı tarafından çıkılan bu proje kapsamında doğu ve güneydoğu illerine özel yapılan bu çağrılar doğrultusunda ilimizde ve merkez ilçelerimizde olmak üzere birçok projeler desteklenmiş durumda ve bu projeler kapsamında; kitap kafeler, mobil gençlik merkezleri, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadeleyle ilgili projeler destek görmüş bulunmaktadır." dedi

Uyuşturucuyla mücadelede kurum ve kuruluşların destekleri gençlere fayda sağladığını söyleyen "Keleş, "Kitap kafe, mobil gençlik merkezi ve özelliklede altını çizmekte fayda var uyuşturucuyla mücadele konusunda destekleri çok faydalı buluyoruz. Tabi bu kapsamda uyuşturucuyla mücadele konusunda ilimizde Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak, gerek valiliğimiz gerekse de diğer kurum ve kuruluşlarla olan iletişimimiz gençlerimize katkı sunar." ifadelerini kullandı

"Gençliğimizi tehdit eden en büyük illet"

Uyuşturucunun bir illet olduğu vurgulayan Keleş, STK’lara proje hazırlamada ciddi görevler düştüğünü ifade ederek, "Tabi malumunuz şu an ülkemizde gençliğimizi tehdit eden en büyük illetler arasında yer almaktadır. O konuda özellikle ailelere, kurum ve kuruluşlara, STK’lara ve bizlere düşen çok önemli görevler var. Özellikle derneklerimizin, STK’larımızın bizim desteklediğimiz projelere başvurmasını istiyoruz. Bu konuda da bizimle irtibata geçtiklerinde kendilerine her türlü desteği sağlayacağımız konusunda herkes müsterih olabilir." şeklinde konuştu.

"Uyuşturucunun ülkemiz ve dünya gündeminde özel bir yeri var"

Keleş konuşmasının devamında şunları kaydetti: "Uyuşturucunun ülkemiz ve dünya gündeminde özel bir yeri var. Terör örgütlerine neredeyse eşdeğer toplumumuzu ve gençleri yıpratıcı dezavantajlı gruplara iten çok önemli bir illettir. Bu konuda toplumda özellikle aileden başlamak üzere kurum ve kuruluşlar, STK’lara eğitim, sağlık ve spor camiasına çok önemli görevler düşmektedir. Her şeyden önemlisi biz kurum olarak özellikle; engelli gençlerimize ve diğer sportif aktivitelerle uğraşan gençlerimize spor tesislerinin 24 saat açık olduğunu belirtmek istiyoruz. Tabi biz bu bağlamda diğer kurum ve kuruluşlarımızla beraber uyuşturucuyla mücadele konusunda, bu gençlerimize rehabilitasyonları konusunda son derece önemli çalışmalar içindeyiz."

Gençlere yönelik yapılan çalışmalar

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Keleş, "Bu konuda ilimizde Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzde birkaç branşta faal olmakla beraber o dezavantajlı grubun talebi doğrultusunda haftanın 4 günü yaklaşık 20 kişi yüzme faaliyetinden faydalanmakta yine uyuşturucuya bağımlı çocuklarla ilgili yıl içerinde yaklaşık 35 kişi vücut geliştirme bölümüne devam ederek bu gençlerden 28'i uyuşturucudan arındırılmış vaziyette. Bu anlamda çocukların spor yaparken sesini yükselten değil sözünü yükselten bir kişilik edinmesi kendini ifade etmeye yardımcı olması, özgüven kazanması toplumda kendine değer verilmesini hissetmesi gibi birçok sporun katkıda bulunduğu duyguları yaşaması çocuğun spora ilgisini arttırmakla beraber uyuşturucuya olan ilgisini azaltmaktadır." diye konuştu.

Aileler çocuklarına ilgi göstermeli

Uyuşturucu ile mücadele konusunda ailelere çok iş düştüğünü vurgulayan Keleş, “Benim buradan ailelerden ricam çocuklarımıza, gençlerimize okuldan eve geldikleri zaman onlarla iletişim kurmaları günlerinin nasıl geçtiği konusunda en azından sarılmaları çocuğuna ilgi göstermesi çocukların kendini güvende hissetmesine ve onlara güvendiğimizi hissettirmemiz çocukların bu illet veya diğer zararlı alışkanlıklara bulaşmasını büyük ölçüde engelleyecektir. Benim ricam ailelerimizden mutlaka çocuklarımıza iletişim konusunda ilgimizi aksatmamamız, diğer konuda zaten kurum ve kuruluşlarla ilgili gerek bizim araştırmalarımız gerek ailelerin bizimle iletişim kurmaları çocuklarımızın daha sağlıklı bir toplum daha sıhhatti bir birey olmalarına katkıları sağlamakla beraber uyuşturucu iletinden bizde onları kurtarmış veya uzaklaştırmış olacağız." dedi.

Keleş son olarak şunları söyledi: "Biz kurum olarak çocuklarımızın özellikle sosyal, sportif, kültürel faaliyetlere katılım konusunda 24 saat boyunca tesislerimiz ve çalışanlarımız çocuklarımızın ve ailelerimizin hizmetindedir. Ailelerimizin bu konudaki taleplerini mutlak surette değerlendirmek, bizimle iletişime geçmelerini istiyoruz." (Cemil Özdaş - İLKHA)

Kategori: Sağlık
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir