loader
Adıyaman'da Öğrenme Şenlikleri düzenlendi Adıyaman'da Öğrenme Şenlikleri düzenlendi


Adıyaman'da Mili Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından "Öğrenme şenlikleri" düzenlendi.

Adıyaman'da Mili Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından  bu yıl ilki gerçekleştirilen "Öğrenme Şenlikleri" düzenlendi.

Adıyaman Valiliği, Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve diğer kurumların da destek verdiği öğrenme şenlikleri 3 gün sürecek.

Öğrenme etkinlikleri kapsamında, 31 çeşit el sanatının tanıtıldığı alanda Osmanlı işi yemeniler, bakır işçiliği, kabak oymacılığı, el yapımı kilimler, çini, ebru, kaligrafi olmak üzere birçok el ürünü meraklıları ile buluşmak için yerini aldı.

Öğrenme şenlikleri hakkında bir açıklamada bulunan halk eğitim merkezi müdürü Aziz Özbilgiç, “Milli Eğitim Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün almış olduğu karar gereği bize vermiş olduğu talimat çerçevesinde ilimizde İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizle beraber bugün Adıyaman’ımızda birinci öğrenme şenliklerini icra ediyoruz. Öncelikle ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkililiklerin halkı bilinçlendirmeye yönelik olduğunu dile getiren Özbilgiç, daha sonra şöyle devam etti. “Bu öğrenme şenliklerinde çok fazla sayıda etkinliklerimiz var. Bu etkinliklerle beraber halkımızı bilinçlendirme bilgilendirmeye çalışıyoruz, halkımızı direk etkinliğin içerisine alıyoruz.  Bu bulunduğumuz stantta keçe çalışması var. Bu çalışmaların nasıl yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini, isterlerse halkımızın eline direk materyali vererek, etkinliğin içerisine alarak bunları kavratmaya çalışıyoruz ki bir farkındalık oluşsun. Halkın Halk Eğitim Merkezine olan bakış açısı değişsin ve yeteneği olan, hobi olarak gelmek isteyenler, boş zamanlarını çok aktif çok kıymetli bir şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşlarımızı biz halk eğitim merkezlerimize bekliyoruz.

Özbilgiç, "7'den 70'e herkese göre bir kurs olduğunu burada zikretmek halkımızla paylaşmak istiyorum. Ve buradan Adıyamanlı hemşerilerime şunu söylemek istiyorum. Gelin öğrenme şenliklerimizi gezin, izleyin.  Hangi alanlarda hangi kursların açık olduğunu ya da açılabileceğini, sizin hangi yeteneklerinizin olduğunu burada görün ve ona göre de kurslarımıza gelin. Çok aktif bir şekilde boş zamanınızı değerlendirin diyorum. Bakanlığımızın belirlemiş olduğu 31 tane etkinlikle katıldık. Bu bir sergi değil; bu öğrenme şenliğidir. Yaparak,yaşayarak öğrenme etkinliğine dayalı bir şenlik olduğu için tüm halkımızı bu öğrenme içerisine almak istiyoruz:" ifadelerini kullandı.

Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürü Fikret Keleş ise "Memleketimizdeki bu etkinliğe gençler, kadınlar, erkekler yapmış oldukları el ürünü eserleri burada sergiliyorlar. Çok güzel bir şey bu. Çalışmalarından dolayı hepsine teşekkür ederim." diye belirtti. (Cemil Özdaş – İLKHA)
 

Kategori: Kültür & sanat
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir