loader
"Kız Öğrenciler Arası Hafızlık Yarışması" düzenlendi


ADIYAMAN - Adıyaman'da "Kız Öğrenciler Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali" düzenlendi.

Adıyaman İl Müftülüğü tarafından "Kız Öğrenciler Arası Hafızlık Yarışması Türkiye Finali" düzenlendi.

Belediyenin konferans salonunda düzenlenen program Kur'an- ı Kerim tilavetiyle başladı. 7 bölgeden öğrencilerin katıldığı program ilgi gördü.

Programın açılışında bir konuşma yapan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Kur'an-ı Kerim'e ve Hz. Muhammed'in sünnetine sarılmanın ne kadar önemli olduğuna değindi.

Öztürkçü, "Adıyaman güzel bir şehir. Adıyaman bir huzur, barış ve kardeşlik şehri. Bunun için Adıyaman'a gelen herkes kendisini emniyette hissedebilir. Elhamdülillah, biz de böyle güzel bir şehirde yaşayıp ve böyle güzel bir şehirde hizmet ettiğimizden dolayı çok mutlu ve mesruruz." dedi.

"Allah, yeni Kerbelalar oluşturmaya çalışanlara fırsat vermesin"

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Hizmetleri Daire Başkanı Bünyamin Albayrak ise Kerbela olayına değinerek, şunları söyledi: "Allah yeni yılda yeni hizmetler bizlere lütfeylesin. Kalan ömrümüz geçen ömrümüzden daha hayırlı, bereketli, sağlıklı, ihlaslı ve hizmetli olsun inşallah. Dün Kerbela'da Hz. Hüseyin efendimiz, onun çok mübarek ailesi, ehl-i beytinin yaşadığı o acının sene-i devriyesi idi. İslam âleminde yeni Kerbelalar oluşturmaya çalışanlara Allah fırsat vermesin. Ehl-i beyt sevdası, Hz. Hasan ve Hüseyin efendimizin ahlakı, muhabbeti gönüllerimizde daim olsun inşallah. Yezid zihniyetinde âlemi İslam'ı birbirine düşürmeye çalışan düşmanlara da Allah fırsat vermesin."

Cumhuriyet döneminde Kur'an okumanın yasaklandığını ve okuyanların derdest edildiğini dile getiren Albayrak, Türkiye'nin son 100 yılının gözden geçirilmesi gerektiğini anlattı.

Son zamanlarda yapılan anketlere göre, halkın yüzde 60'ının Kur'an-ı Kerim okumayı bilmediğini bildiren Albayrak, "Maalesef böyle bir acı gerçek var. Kur'an'ın olmadığı gönül harap, virane… Bu Müslümanları, bu insanlığı asrın getirdiği sıkıntılardan, asrın getirdiği bunalımdan kurtarmanın yolu Kur'an'dır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kız öğrencilere üç ayrı yerden soru sorularak, Kur'an-ı Kerim okumaları istendi. Okunan Kur’an-ı Kerim'in ardından oylamaya geçilerek, yarışmanın Türkiye finalisti seçildi.

7 bin kişinin arasından seçilerek gelen öğrenciler arasında birinci Konya'dan Feza Nergis, 2’nci Suriyeli Mehdiye Akil, 3'üncü Nida Nur Bacak oldu. Yarışmaya katılan hafizelere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ödülleri verildi.

Yarışmanın birincisine 10 adet cumhuriyet altını, 2'nciye 8 adet cumhuriyet altını, 3'üncüye 6 adet cumhuriyet altını, diğer yarışmacılara ise 3'er adet cumhuriyet altını verildi. Ayrıca, Adıyaman İl Müftülüğü de birinciye 5 adet çeyrek altın, 2'nciye 4 adet çeyrek altın, 3'üncüye 3 adet çeyrek altın ve yöresel hediyeler verdi.

Kız öğrencileri yetiştiren hocalarına da hediye verilirken, program yapılan dua ile sona erdi.

Programa; Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Hizmetleri Daire Başkanı Albayrak, Adıyaman İl Müftüsü Öztürkçü, ilçe müftüleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. (Cemil Özdaş - İLKHA)

Kategori: Dini
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir