loader
"28 Şubat mağdurlarının serbest bırakılması talebimiz karşılık bulmuyor"


28 Şubat askeri darbesinin yıldönümü nedeniyle Kahta’da yapılan basın açıklamasında 28 Şubat brifingli yargısı tarafından hukuksuzca tutuklanan mağdurların halen serbest bırakılmadığı ifade edildi.

İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER) Kahta Temsilciliği tarafından 28 Şubat askeri darbesinin yirmi ikinci yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

Kahta Yüzüncü Yıl Parkında yapılan basın açıklamasını ÖNDER adına Osman Dündar okudu. Dündar, açıklamasında 28 Şubat darbecilerinin geç de olsa gereken cezaların uygulandığını belirterek, “Ne var ki, adaletsiz bir şekilde ve önyargılı yollarla müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla mağdur edilen 28 Şubat yargı mağdurlarının serbest bırakılması talebimiz maalesef bugüne kadar karşılık bulmamıştır. Oysa onlar, yargı tarafından da tescil edilmiş olan bir darbe aktörlerinin brifingleri ile bu haksız cezaları almışlardı” dedi.

Dündar açıklamasında, “Türkiye’mizde sayısı milyonları bulan İmam-Hatip camiasını yıllarca mağdur ederek sistemin dışına atmayı amaçlayan 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Kurulu kararlarının üzerinden yirmi iki yıl geçti. ÖNDER olarak bizler, bu süre zarfında haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı mücadele eden milyonların sesi olma gayretinden hiç vazgeçmedik, yaşananların canlı şahidi ve hafızası olma misyonunu üstlendik” ifadelerini kullandı.

“Hukuk dışı uygulamalar ‘irtica ile mücadele’ adı altında yapıldı”

Dündar, “Hatırlanacağı gibi ‘irtica ile mücadele’ adı altında sürdürülen ve MGK kararlarıyla uyumlu bir şekilde siyasi erk tarafından hayata geçirilen uygulamalar, 2009’a kadar devam etti. Şüphesiz sözü geçen uygulamalar ülkemizin toplumsal dinamiklerine aykırı bir biçimde ve ısrarla yürütüldü. Sekiz yıllık kesintisiz eğitim yasası sebebiyle İmam-Hatiplerin ortaokul kısmı kapandı, katsayı uygulamasıyla mezun öğrencilerin kendi alanları dışında lisans tahsili yapmalarına mani olundu, üniversitelerimizde öğrenim görmeyi sürdüren başörtülü öğrencilerin okullarına devam etmesi yasaklandı ve ‘irtica’ yaftasına maruz kalan binlerce memur işinden oldu. On binlerce insanın hayatını doğrudan etkileyen hukuksuzlukların karşısında medya, hukuk ve siyaset cephelerinden yeterli destek gelmeyince, ÖNDER şemsiyesi altındaki 600’den fazla İmam-Hatip derneği taşın altına elini, gövdesini koydu, her fırsatta yaşananları kamuoyuna duyurdu” dedi.

“28 Şubat’ı hatırlatmanın, bugünü anlamlandırmak açısından önemli buluyoruz”

Dündar açıklamasının devamında, “Tarihe ‘28 Şubat post-modern darbesi’ olarak geçen süreci hafızalarımızda diri tutmayı, hem yakın geçmişe müdrik olma adına ve hem de istikbale dair adımlar atma noktasında bir bilinç oluşturmak için oldukça önemsiyoruz. 28 Şubat’ı hatırlatmanın, bugünü anlamlandırmak ve yarını okumak için elzem bir ihtiyaç olduğu kanaatini taşıyoruz. Dolayısıyla büyük umutlar beslediğimiz yeni neslin, 28 Şubat’a şahit olmuş büyüklerinden bayrağı devraldığı şu zamanda aynı şuurla hareket edeceklerine kalpten inanıyoruz. Bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat zihniyetinin henüz 15 yıl geçmeden karanlığa gömüldüğüne tanık olmuş nesiller olarak, yılmadan yaptığımız çalışmalarla milletimizin derinliğindeki asil ruhu yine milletimize anlatarak, üzerimizdeki vazifeyi ifa ettiğimizi düşünüyoruz. Vazifemizin hala devam ettiği bilincinde olarak, taze dimağların bu mücadeleyi bir bayrak yarışı gibi bizlerden daha faydalı yerlere, zirveye taşıyacaklarına kaniyiz” ifadelerini kullandı.

“28 Şubat mağdurları haksız cezalara çarptırıldı”

Dündar açıklamasının sonunda, “28 Şubat Darbesinin Batı Çalışma Grubu ayağının yargılandığı davada nihayet bir karar verilmiştir. Geç de olsa “28 Şubat”, mahkeme tarafından bir darbe olarak tescil edilmiş ve darbenin önemli figürleri müebbet hapis cezası ile cezalandırılmışlardır. Ne var ki, adaletsiz bir şekilde ve önyargılı yollarla müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla mağdur edilen 28 Şubat yargı mağdurlarının serbest bırakılması talebimiz maalesef bugüne kadar karşılık bulmamıştır. Oysa onlar, yargı tarafından da tescil edilmiş olan bir darbe aktörlerinin brifingleri ile bu haksız cezaları almışlardı. 28 Şubat Türkiye’ye yönelik bir kasıttı, 15 Temmuz Hain darbe girişimi de öyle… Bunu biliyoruz; hatırlıyoruz, hatırlatmayı sürdüreceğiz. Samimiyetle  Allah’a kulluk edeceğiz, samimiyetle Kuran’a sarılacağız, samimiyetle Peygamberimize sarılacağız ve samimiyetle kardeş olacağız” sözlerini kullandı. (Kahta Basın)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir