loader
MAZLUMDER Adıyaman Şubesinden 28 Şubat açıklaması MAZLUMDER Adıyaman Şubesinden 28 Şubat açıklaması


MAZLUMDER Adıyaman Şubesi tarafından 28 Şubat darbesinin yıl dönümü nedeniyle yapılan çağrıda mahpuslar ve aileleri için süren 28 Şubat zulmünün son bulması istendi.

MAZLUMDER Adıyaman Şubesi 28 Şubat darbesinin yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Şube binasında düzenlenen basın açıklamasını MAZLUMDER Adıyaman Şube Başkanı İbrahim Halil Kıran okudu.

Kıran, "Teşebbüsün ötesine geçerek fiilen gerçekleşmiş ve milyonlarca insanı etkilemiş bir darbe olan 28 Şubat darbesinin üzerinden 22 yıl geçmesine ve darbenin aktörü olan bazı askerler müebbet hapis cezası almış olmasına rağmen biz halen 28 Şubat zulmü son bulsun diyoruz." dedi.

28 Şubat’ın 22’nci yılını geride bırakırken yeniden yargılama kararlarıyla gündeme gelen bir takım umut verici istisna dışında bu konuda köklü bir adım atılmadığını belirten Kıran, "Bugün seri halde gerçekleştirdiğimiz açıklama, toplantı ve eylemlerin yirmincisini icra ederken, 22 yıldır ertelenen bu sorunun hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları ve yargı mensupları değişmesine rağmen halen devam ettiğini duyurmak istiyoruz. Bu sorun 20 - 25 yılı aşkın süredir cezaevlerinde tutulan darbe mağduru Müslüman siyasi mahpuslar ve bunların aileleri yönünden etkisini en ağır şekilde devam ettirmektedir." ifadelerini kullandı.

Darbenin mimarları olan hakim ve savcıların ceza evlerinde olduğunun altını çizen Kıran, "28 Şubat’ın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı; bir kısım 28 Şubat'çının müebbet hapis cezası aldığı; brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde, dönem yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmak açık bir zulümdür. Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorun matematik hesabıyla 20-25 yıllık bir sorun olarak değerlendirilebilir. Ancak mimarları tarafından bin yıl süreceği söylenen darbenin etkisi mahpuslar ve aileleri açısından, her geçen günün ağırlığı hesaba katıldığında, bin yıldır sürüyormuşçasına devam etmektedir." diye belirtti.

Mağdur olan binlerce insanın hiçbir siyasi hesaba kurban edilmemesi gerektiğini vurgulayan Kıran, "Unutulmasın ki mazlumların ahı bütün siyasi hesapları ve matematik hesapları alt üst edecek bir güce sahiptir. Artık hiçbir hesap yapılmaksızın brifingli yargı kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi ve 28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen hemen her çevreden mazlumun tahliyesi zorunludur. Yine brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan önyargılarla oluşturulan içtihat ve alışkanlıklarla halen devam eden yargı zulümlerinin son bulması hayati öneme sahiptir." şeklinde konuştu.

Kıran, şunları söyledi: "MAZLUMDER olarak, binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin her yönüyle aydınlatılmasını ve bu sürecin bütün aktörlerinin açığa çıkartılarak bunlardan hesap sorulmasını; 28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesini, 28 Şubat mahpuslarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz." dedi. (Cemil Özdaş -İLKHA)

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir