loader
52 genç hafız icazetlerini aldı 52 genç hafız icazetlerini aldı


Adıyaman İl Müftülüğü bünyesinde faaliyet yürüten hafızlık kurslarında eğitimlerini başarıyla tamamlayan ortaokul çağındaki 52 hafız, düzenlenen programla icazetlerini aldı.

Müftülük bünyesinde faaliyet yürüten hafızlık kurslarında eğitimlerini başarıyla tamamlayan kız ve erkek hafızlar icazetlerini aldı.

Adıyaman TPAO Konferans Salonunda düzenlenen program yoğun bir katılımla gerçekleştirilirken, hafızlar icazet almanın sevincini yaşadı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda icazet alan 52 hafız, Yatılı Bölge Kur'an kursu, hafızlık eğitimi veren proje okullardan Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip ortaokulu ve Türkan Tekin Kur'an kurslarında aldıkları eğitimle icazet almaya hak kazandılar.

Salon tıka basa dolunca gelen birçok vatandaş programı merdiven basamaklarında oturarak izlemek zorunda kaldı. Değişik hediyelerle ödüllendirilen 28 kız ve 24 erkek hafız, sevinç ve heyecanı bir arada yaşadı.

Dört yaş altı grubundaki çocukların sema gösterimin ardından İl Müftüsü Mehmet Taşçı hafızlığın önemi dair bir konuşma yaptı.

"Hafızlar yürüyen Kur'an'lardır"

Taşçı "Bu kardeşlerimiz Kur'an'ın ve Resülullah'ın ifadesiyle yürüyen Kur'an'lardır. Adıyaman'ın caddelerinde sokaklarında karşılaştığınız vakit kendimizi Kur'an'la karşılaşmış gibi hissettirecek olan yavrularımızdır. Bunlar öyle değerli, öyle kıymetlidir." dedi.

Kur'an-ı Kerim'in ilk günkü haliyle korunduğunun altını çizen Taşçı "Allah'ın kelamı Kur'an son kitap, dinimiz en son ve en mükemmel dindir. İslam'dan önceki bütün dinler tahrif edilmiş aslından uzaklaştırılmış. İslam ise Peygamber Aleyhisselatu Vesselam'a indirildiği gibi taptaze, 14 asır önce Allah Kur'an'ı nasıl indirdiyse o özelliğini, o muhteşemliğini günümüzde de kıyamet sabahına kadar da devam ettirecektir. Zira muhafazasını Cenabı Allah kendisi üzerine almıştır. 'O'nu biz indirdik ve O'nu koruyacak olan biziz.' diyor." ifadelerini kullandı.

Taşçı, mümkün olmamakla beraber yeryüzündeki bütün Kur'an-ı Kerim'lerin imha edildiği varsayılsa dahi yine bir saatte hafızlarla vücuda getirilebileceğini ifade etti.

Taşçı, son olarak, "Onun için bunlar kıymetlidir. Bunlar şu salonun ve dünyanın en kıymetlileridirler. Aişe validemiz öyle diyor: Allah Resulü Aleyhisselatu vesselam 'Kur'an hıfzedip ve amel edenleri vahiy meleklerine benzetirdi.' Onlar yeryüzünü vahiyle buluşturdu. Bunlarda yeryüzünü vahiyle tenvir edecekler." dedi.

Program, hafızlara verilen hediyeler ve yapılan duayla son buldu. (Cemil Özdaş - İLKHA)

Kategori: Dini
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir