loader
İmam hatipler medeniyet değerlerimizi merkeze alan bir eğitim anlayışına sahiptir İmam hatipler medeniyet değerlerimizi merkeze alan bir eğitim anlayışına sahiptir


Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Projeler Okulu Müdürü Gaffari İzci, medeniyet değerlerini merkeze alan bir eğitim anlayışına sahip imam hatiplerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Okulların yaz tatiline girmesine az bir süre kala, yeni dönem için okul tercihi yapacak öğrenci ve öğrenci velilerine seslenen Adıyaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Projeler Okulu Müdürü Gaffari İzci, medeniyet değerlerini merkeze alan bir eğitim anlayışına sahip imam hatiplerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

İmam hatip okullarının tercih edilmesi durumunda bir pişmanlık yaşanmayacağını belirten İzci, "İmam hatipler medeniyet değerlerimizi merkeze alan bir eğitim anlayışına sahiptir." ifadelerini kullandı.

"İmam hatiplerde Allah'a, Resulüne, anne ve babaya itaat var"

İmam hatip okuyan öğrencilerin Allah'a, Resulüne, anne ve babaya itaat noktasında daha itaatkâr olduğunu dile getiren İzci, "İmam Hatip Liseleri kurulduğu ilk günden bu yana kendine özgü alternatif bir eğitim modeli geliştirdi. Geliştirdikleri eğitim modelinin temelinde de şu vardır; anne, babaya itaat, Rasulullah'a itaat, Allah'a itaati önemseyen medeniyet değerlerimizi merkeze alan ahlaklı, düzgün, dürüst, güvenilir insanları öne çıkaran bir anlayışla eğitim yaptılar, yapıyorlar. Bugün de bu böyle devam ediyor müfredat olarak. Bu anlayışın sonucu olarak da buradan yetişen insanların bu ülkeyi bölmeye, terörist eylemlere, faaliyetlere, hareketlere katılmadıkları çok açık, net olarak görülmüştür. Ben 28 Şubat döneminde bu okulda müdür yardımcısıydım. O zaman devletin birimleri bir yazı gönderdi, imam hatip lisesi mezunu olup içki içen ya da yanlış işlere karışan, fuhuş, ahlaksızlık, organize suçlar, terör olayları, anne, babaların tasvip etmediği olaylara karışan öğrencileri bize gönderin dediler. Arşivleri taradık hiç bir Allah'ın kulu yoktu. Bundan daha büyük bir nimet olur mu? İmam hatip böyle nesiller yetiştiriyor." dedi.

İmam hatiplerle ilgili ciddi bir çarpıtma, ciddi bir algı kirliliği de yaşandığının altını çizen İzci, "Bu ülkede maalesef. Ve bu son dönemde de bu algı kirliliğini bu operasyonlara kısmen bizim mahallenin çocukları da katıldılar, farkında olsunlar ya da olmasınlar. Onlar da imam hatibin temelde ideolojik olarak kabul etmeyenlerin, istemeyenlerin değirmenine su taşımaya başladı. Beni şahsen bu çok ciddi anlamda üzüyor. Oysa İmam hatiplerle ilgili işin hakikati biraz önce söylediğim şeydir. Yani bu resmi bilgi 28 Şubat sürecinde yaşadığımız ve bunu sizlerle paylaştım. Bilgi kirliliği ile imam hatipler üzerinden ciddi bir çatışma yaşatılmaya çalışılıyor." ifadelerini kullandı.

"Kur'an ve edebiyat baraj dersidir"

İmam hatipte bir öğrencinin sınıf geçebilmesi için Kur'an-ı Kerim ve edebiyat derslerinden başarılı olması gerektiğini ifade eden İzci "Tabii ki diğer okulda okuyan çocuklar, öğretmen arkadaşlar onlar da bizim çocuklarımız. Onları ötelemiyoruz. Bir müfredat düşünün ki Kur'an-ı ve Hazreti Peygamberi kendi resmi müfredatına almış ve Kur'an baraj dersidir. Kur'an ve edebiyatı geçemeyen sınıf geçemiyor. Bunu önemsemek, buna saygı duymak gerekiyor. Birileri çocuğunu göndermeyebilir ama en azından buna saygı duymasını bekliyoruz. Bu manada eğer anne baba gönlünün rahat etmesini istiyorsa, gözü arkada kalmasın istiyorsa akademik başarısı çok yüksek olan çocuklar için Fen Lisesi düzeyindeki öğrenciler için imam hatip liseleri açıldı. Proje okuluyuz, işte buradayız, öğrencilerimizi bekliyoruz. İlk 10 - 15 tercih içerisinde bizim okulu tercih edenlere ayda 200 lira da burs veriyoruz. Aldığı diğer bursu kesilmeksizin. Akademik düzeyi o kadar yüksek olmayan öğrencilerimiz içinde diğer imam hatip liselerimiz açık ve onlar da aynı şekilde devam ediyor." şeklinde konuştu.

"Çocuklarımız için geleceğimiz için ve gençliğimiz için bundan daha iyisini bulamayız"

İmam hatiplerin dünya ve ahiret dengesini kurmaya çalışarak eğitim verdiğinin altını çizen İzci, "30 yıldır imam hatipte çalışıyorum, tecrübeyle söylüyorum, imam hatip lisesine gönderilen bir öğrenci aynı seviyedeki bir başka okula gönderilen öğrencilerden kesinlikle daha başarılı olur.

Bunu tecrübe ile söylüyorum, bir iddia olarak söylemiyorum. Bunu sadece bizim okul adına söylemiyorum, bütün imam hatipler adına böyle bir ricam var. Eğer bir çocuk çalışacaksa, eğer bir çocuğun okumaya niyetin varsa kesinlikle imam hatipten şaşılmaması gerektiğine inanıyorum. Çünkü imam hatip, çocuğa bir ufuk açıyor, bir dünya hayatının olduğunu ve arkasından da ölümün olduğunu, hayatın sadece bu dünyadan ibaret olmadığını öğretiyor. Ahiret hayatıyla dünya hayatını, ilimle irfanı birleştiren, maddi ve manevi ilimleri bir arada okutan bir müfredat, bir okuldan bahsediyoruz. Çocuklarımız için geleceğimiz için ve gençliğimiz için bundan daha iyisini bulamayız gerçekten." ifadelerini kullandı.

Anne ve babaların vazifelerini hakkıyla yerine getirmediğinde büyük bir vebal altına gireceğine vurgu yapan İzci "Çocuklara karşı görevimizi yerine getirdikten sonra çocuklara karşı olan sorumluluğumuzdan kurtuluruz. Anne, babalar olarak çocuklarımızı sadece pozitivist bir eğitim anlayışıyla eğitim gören bir okula gönderiyorsak, ondan sonra da çocuklar ile ilgili hiçbir tereddüt yaşamıyorsak, hiçbir rehberlik yapamıyorsak, Kur'an ve sünnet adına bir şeyi bu çocuklara öğretmiyorsak arkasından da bu çocuklar niye bozuldu diye sitem etme hakkımız ortadan kalkar. Ahiret cezası da ayrı bir boyut olarak önümüzde duruyor. Anne babalar olarak çocuğuna karşı görevini yerine getirmeyenlerin cezası ahirette çok daha ağır ve elim olacaktır. O yüzden hem dünya hem ahiret ilimleri açısından; hem dünyayı kazanmak hem ahireti kazanmak açısından velilerimizin imam hatipleri tercih etmeleri halinde asla pişman olmayacaklarına inanıyorum." dedi.

"İmam hatiplerle ilgili çocuklarda ve velilerde ciddi bir bilgi eksikliği var"

Öğrencilerin ve velilerin imam hatipleri yakından tanımaları gerektiğini belirten İzci, "30 yıldır da imam hatip lisesinde çalışıyorum, sadece bir inancın ötesinde, pişman olmayacaklarının 30 yıldır şahitliğini yapıyorum bu okulda. Ama göndermeyen arkadaşlar buna 28 Şubat ve katsayı dönemleri de dâhil hepsi pişman oldular. Onlarca, yüzlerce pişmanlık örneği ile karşılaştım karşılaşıyorum. İmam hatiplerle ilgili şu anda bir engel, bir sınırlama, bir katsayı engeli kesinlikle yok. İmam hatiplerle ilgili çocuklarda ve velilerde ciddi bir bilgi eksikliği var. Bizim müfredatımızla fen liselerinin müfredatı yüzde yüz aynıdır. Ders saatlerimiz aynı, ders kitaplarımız aynı, müfredatımız aynı. Tek farkımız biz öğretmenlerimizi tercihli olarak alıyoruz." şeklinde konuştu.

İzci, son olarak imam hatiplerin üç okul müfredatını bir arada tuttuğuna dikkat çekerek "Biz hem imam hatip lisesiyiz, hem fen lisesiyiz hem de hukuk, ilahiyat psikoloji düşünen öğrenciler için sosyal bilimler lisesiyiz. Yani üç okulun müfredatı burada bir okulda yürütülüyor. Diğer imam hatiplerimizde de Anadolu liselerinde okutulan derslerin aynısı ders saatleri ile beraber oralarda da okutuluyor. Matematik, fizik, kimya biyoloji artı meslek dersleri. İmam hatipler dün kendisini tercih edenleri pişman etmediler, bugün de pişman etmeyecekler İnşallah. Velilerimizin bu tercihi yapmaları gerektiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı. (Cemil Özdaş - İLKHA)   

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir