loader
Çatan: Esnafa ödetilen haksız ‘Stopaj Vergisi’ kaldırılsın Çatan: Esnafa ödetilen haksız ‘Stopaj Vergisi’ kaldırılsın


Mülk sahibinin ödemesi gerekirken esnafa ödetilen Stopaj Vergisine tepki gösteren Kahta ESOB Başkanı Tahsin Çatan, haksız verginin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan, mülk sahibinin ödemesi gereken Stopaj Vergisinin esnafa ödetilmesine tepki göstererek haksız verginin biran önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

 Çatan, “Esnafımız kira ödediği dükkânın vergisini ödüyor.  Verginin vergisi olan stopaj uygulaması esnafımızın üzerinden kaldırılmalı. Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor” dedi.

“Bu uygulama esnafımızın sırtındaki yükü ağırlaştırıyor”

Çatan açıklamasının devamında, “Kira geliri 30 bin TL'yi aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi vs. derken birçok kalemde ödemesi olan esnafımızın üzerinden stopaj uygulaması kaldırılmalı. Bu esnafımıza bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopajın ne kadar haksız bir uygulama olduğunu, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden bile yüzde 4 oranında stopaj kesilmesinden anlayabiliriz. Yani stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun değil. Stopaj tamamen kaldırılmalı ya da oranı yüzde 5'e düşürülmeli” ifadelerini kullandı. (Aydın Evren – Kahta Basın)

Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir