loader
Göktaş: Erdoğan pençelerini yenileyebilecek mi? Göktaş: Erdoğan pençelerini yenileyebilecek mi?


Araştırmacı-Yazar Mehmed Göktaş Doğruhaber Gazetesi'nin bugünkü sayısında kaleme aldığı "Erdoğan pençelerini yenileyebilecek mi?" başlıklı yazısı:

Ne kadar gerçektir bilemiyoruz ama bir kısım kartallarla ilgili anlatılan bir efsane vardır. Eğer bize moral veriyor ve bizi motive ediyorsa gerçek olup olmaması hiç de önemli değil.

Bu efsaneye göre kartallar belirli bir yaşa geldiklerinde pençeleri sertleşir, esnekliğini kaybeder, avlarını kavrayamaz hale gelir. Gagaları da uzayıp içeri doğru büküldüğü için fonksiyonlarını kaybeder, tüyleri de iyice sertleşmeye başladığı için kanatlarına takılır, uçmasını engeller. Sizin anlayacağınız artık hayatının sonuna doğru yaklaşıyor demektir.

Fakat bunu fark eden kartal eğer bir acıya katlanmayı göze alabilirse ömrüne yeni bir ömür katabilme imkânını yakalayabilir.

Bunun için 150 günlük kış dönemini geçirmek üzere kendisine elverişli yüksek bir kayalığa çekilir. Önce uzayan, sertleşen ve içe doğru bükülen gagasını kayaya vurmaya başlar, vurur vurur ve sonunda sökülür ve düşer. Acısı biraz geçip büyüyünce bu defa yeni gagasıyla eskiyen hantal pençelerini koparmaya çalışır ve onları da söküp çıkarır. Yeni pençeleri de biraz büyüyünce uçmasını engelleyen eski tüylerini yolar. Böylece bahara yepyeni bir kartal olarak çıkar.

Bilmem kabul eder misiniz, bize göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi hayatının böyle bir merhalesinde bulunmaktadır.

Artık bu ağızla, bu pençelerle, üzerindeki bu tüylerle siyasi hayatını sürdürme şansı yoktur. Bundan sonrası için kendisi karar verecektir.

Eğer yenilenmeye karar verirse bunun bir bedeli olacak, çekmek zorunda olacağı bir miktar acısı, sancısı olacaktır.

Evet, gelinen bu noktada Erdoğan’ın, kartalı kartal yapan yani kendisini kendisi yapan pençelerini, hayati uzuvlarını yenilemekten başka yolu yoktur. Bu arada vakit de iyice daralmaktadır.

Evet, sökülüp atılacak olan, yenilenecek olan uzuvlar bedenin birer parçası olduğu için kolay olmayacak, biraz kanayacak, biraz acısı olacak, biraz sancısı olacak.

Uzun soluklu siyasi hareketlerde liderler genelde bu aşamalarla karşılaşırlar. Demirel genellikle ya şapkasını alıp gitti ya da muktedirlerle uzlaştı. Merhum Erbakan, akbaba saldırısı karşısında “yenilenmeyi” tamamlayamadı.

Erdoğan için de kritik bir süreç başlamış durumda. Ya kendine, değerlerine güvenip pençelerini yenileyecek ya da mevcut yıpranmış halde devam edecek.

Peki ya kartal olmayı başaramamış serçeler…

En ufak bir fırtınada kaybolup gideceklerdir.

Kategori: Makale
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir