loader
Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı çarıklarını üretiyor Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı çarıklarını üretiyor


Adıyaman Halk Eğitim Merkezi bünyesinde usta öğretici olarak çarık üreten Mehmet Baltacı, unutulmaya yüz tutmuş bir sanatı yaşatmaya çalıştığını belirtti.

Bir dönemin vazgeçilmezlerinden olan, ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan yemenicilik sanatını tekrar yaygınlaştırmaya çalışan Adıyaman Halk Eğitim Merkezi bünyesinde usta öğretici olarak çarık üreten Mehmet Baltacı, "Unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı çarıklarını üretiyoruz." dedi.

40 öğrencisi olduğunu belirten Baltacı "Osmanlı el sanatlarından olan, ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı çarıklarını üretiyoruz. El emeği göz nuru çarıklarımız, şu anda Kadın Gençlik Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ve Valilik bünyesinde üretilmektedir. Biz, Milli Eğitim'e bağlıyız. Kadın Gençlik Merkezi'nde şu anda 40 talebemiz var. Yoğun ilgi var bu sanata. Osmanlı çarıkları dediğimiz bir yemeni, üç günde tamamlanıyor." ifadelerini kullandı.

“Doğal ve sağlıklı bir üründür”

Yemeni yapımında farklı derileri kullandıklarını vurgulayan Baltacı, "Orijinal tabak derisi kullanıyoruz. Çok sağlıklı ve doğal bir üründür. Ayakta terleme yapmaz, mantar oluşturmaz. Türkiye'de şu anda bu el sanatını devam ettiren 5-6 usta kaldır." ifadelerini kullandı.

Bu sanatı ayakta tutmak için devletin desteğinin olduğunu ifade eden Baltacı, "Yemeni sanatını ayakta tutmak için günümüzde Halk Eğitim Merkezi ile Valilik bünyesinde çalışıyoruz. Vatandaşımız yemeniyi bilmiyor. Sadece Antep'te ve Maraş'ta var diye biliyorlar. Oysa Adıyaman, önemli bir yemeni üretim merkezidir. Türkiye'nin en büyük imalathanesi bizdedir." dedi. (CemiL Özdaş -İLKHA)

Kategori: Kültür & sanat
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir