loader
Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Kahta’da konferans verdi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Kahta’da konferans verdi


Kahta’da Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın konuşmacı olarak katıldığı “Dünden Bugüne Müslümanlar” konulu konferansı düzenlendi.

İlim Yayma Cemiyeti Kâhta Şubesi tarafından, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın konuşmacı olarak katıldığı “Dünden Bugüne Müslümanlar” konulu konferansı düzenlendi.

Selamlama konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Kâhta Şubesi Başkanı Bilal Akgül, Müslümanların tarih bilgisine sahip olmasının şart olduğunu, bugünkü durumlarını bilmede geçmişin adeta bir laboratuvar özelliği gösterdiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, bugünkü Müslümanların yaşadıkları bunalımların temel sebebinin Allah’ın istediği şekilde İslam’ı yaşayamamaktan kaynaklandığını belirterek, “Bu yüzden şahsiyetsizleşmenin yaygınlaştığını ve sömürüye açık hale geldiğimizi, ilimden uzaklaşmanın Batı’ya üstünlüğümüzü kaptırmamıza ve zelil bir hale düşmemize neden olmuştur” şeklinde konuştu.

“Müslümanlar Kur’an ve sünnetten uzaklaştıkları için sömürülmeye açık hale gelmişlerdir”

Müslümanların dün de bugün de Yahudilerle savaşı hala devam etmekte olduğunu belirten Sırma, “Peygamber Efendimiz (s.a.v) döneminden günümüze kadar devam edegelmiştir. Müslümanlar dünyada söz sahibi olabildikleri dönemler çok okudukları ve ilimle meşgul oldukları dönemlerdi. Kur’an ve sünnetten uzaklaştıklarında günümüzde olduğu gibi sömürülmeye açık hale gelmişlerdir, hala da bu sömürülme devam etmektedirler” dedi.

“Avrupa bizi korkak hale getirdi”

Her Müslüman’ın dert sahibi olması gerektiğini, zor şartlarda âlimlerimizin yazdıkları eserlerin bu anlamda ibretlik olduğunu dile getiren Sırma, “Son iki yüzyılda Batılılaşma adı altında Batı’nın bizi nasıl her konuda sömürdüğünü görebiliyoruz, tarih şuuruyla tabi, gündelik ihtiyaçlarını karşılayan bir yaşam tarzıyla yetinmek zaten her halükarda köleleşmenin bariz örneğidir. Batılılaşalım derken kendimiz olmaktan çıktık. Ne ahlak kaldı ne de iman. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hayatını en iyi anlatan Çağrı filmine dikkat ettiniz mi? Müslümanlar Yahudilerle 4 tane savaş yaptıkları halde bu savaşlardan hiç bahsetmez. Neden? Çünkü filmi yapanlar bu şartla yaptılar. Tarih kitapları neden Haçlı zulmünden bahsetmezler. Böyle şey olur mu ya? Biz neden korkuyoruz? Avrupa bizi korkak hale getirdi. Müslüman’a korkaklık yakışmaz” dedi.

Program, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın kitaplarını imzalaması ile sona erdi.Kategori: Kültür & sanat
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir