loader
KAHTALI PROF. DR. SABRİ ORMAN HAYATINI KAYBETTİ KAHTALI PROF. DR. SABRİ ORMAN HAYATINI KAYBETTİ


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Meclisi Üyesi Kahtalı Hemşerimiz Prof. Dr. Sabri Orman, 72 yaşında hayatını kaybetti.

İslam iktisadı konusunda çalışmalarıyla bilinen iktisatçı Prof. Dr. Sabri Orman, İstanbul’da kanser tedavisi gördüğü hastanede 11 Haziran 2020 günü 72 yaşında hayatını kaybetti. Orman'ın naaşı bugün ikindi namazından sonra Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Karaca Ahmet Kabristanlığında toprağa verildi.

Kahta Basın olarak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Sabri Orman Kimdir?

Adıyaman’ın Kahta İlçesine bağlı Hiniç(Adalı) Köyü’nde 1948 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Sabri Orman iktisatçı, akademisyen, kamu yöneticisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi idi. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (1972) ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (1976) mezunu olan Orman, 1980’de bitirdiği fakülteye asistan oldu. İÜ İktisat Fakültesinde “Gazâli’nin İktisat Felsefesi” adlı tez çalışmasıyla (1981) doktorasını bitirdi. 1982 yılında yardımcı doçent olarak Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümüne geçti. 1982-83 ders yılında rotasyon programı çerçevesinde Atatürk Üniversitesi İİBF İktisat Bölümünde ders verdi. 1986 yılında Marmara Üniversitesinde doçentliğe yükseltildi. 1989-90 ders yılında Londra Üniversitesi London School of Economics and Political Science’ta “Research Scholar” statüsünde çalıştı. 

Mayıs 1993’te Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde profesörlüğe yükseltildi. 1992-94 yılları arasında Malezya’daki International Islamic University İktisat Bölümünde, 1995-97 yılları arasında yine aynı ülkede International Institute of Islamic Thought and Civilization (ISTAC)’ta iktisat profesörlüğü yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden emekliye ayrılarak, çalışmalarını ISTAC’de sürdürdü. 2007 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olarak başladığı görevini 2009 yılından itibaren Rektör olarak sürdürdü. 2011 yılında bu görevinden kendi isteğiyle istifa etti. 2012 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Bu görevi yanı sıra üniversitede öğretim üyesi olarak ders vermeye devam etti.

İktisadi düşünce, iktisat ve çevre konuları ağırlıklı makaleleri 1991’den itibaren Yeni Türkiye, Divan, İlim ve Sanat vd. dergilerle ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlandı. Yurt içinde ve dışında düzenlenen sempozyumlara katılarak bildiriler sundu ve bildiriler ile çeşitli makaleleri ortak kitaplarda yer aldı. Başarılı çalışmalarından dolayı 2010 yılında İstanbul İktisatçılar Derneği’nden Prof. Dr. Sabahattin Zaim İslam Ekonomisi Ödülü’nü değer görüldü. Görev yaptığı her kurumda sakin tabiatı, alçak gönüllülüğü, ağırbaşlılığı ve güler yüzlülüğüyle takdir toplayan Prof. Sabri Orman; İngilizce, Arapça, Osmanlıca Ve Farsça dillerini biliyordu

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Gazâli’nin İktisat Felsefesi (1984), Gazâlî: Hakikat Araştırması - Felsefe Eleştirisi ve Etkisi (1986), İktisat Tarih ve Toplum (2001).

YAYINA HAZIRLAMA (Editör olarak): Bilgi, Bilim ve İslâm (1987), Para, Faiz ve İslâm (1987), Türkiye’de Zekat Potansiyeli (1987), İşçi-İşveren İlişkileri (1990), Modernleşme, İslâm Dünyası ve Türkiye (2001), Modernleşme, İslam Dünyası ve Türkiye (2001), İşletmelerde İş Etiği (2009),

ÇEVİRİ: Tarihselciliğin Sefaleti (K. R. Popper’den, 1985), İslâm İktisat Tarihine Giriş (Prof. Abdülaziz Duri’den, 1991).

Kategori: Güncel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir