loader
MEB şube müdürleri zorunlu rotasyon çilesi ile sınanıyorlar MEB şube müdürleri zorunlu rotasyon çilesi ile sınanıyorlar


​Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkan Yardımcısı Habib Yıldırım rotasyonun moral ve motivasyon düşüklüğüne, sorumluluk ve inisiyatif alamamaya, aidiyetsizliğe ve buna bağlı olarak iş veriminin düşmesine neden olduğunu vurguladı.

Yıldırım, Millî Eğitim Şube Müdürlerinin, Millî Eğitim Bakanlığı personelinin görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değiştirme suretiyle atanması hakkında yönetmelik kapsamında rotasyona tabi tutulduğunu belirterek şube müdürlerinin rotasyon çilesiyle sınandığını belirtti.

Rotasyonun moral ve motivasyon düşüklüğüne, sorumluluk ve inisiyatif alamamaya, aidiyetsizliğe ve buna bağlı olarak iş veriminin düşmesine neden olduğunu vurgulayan Yıldırım "10 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra şube müdürlüğüne atanan bir kişinin, 4 yıl üzerinden 35 yıl hizmet yaptığı düşünüldüğünde 6 defa rotasyona tabi olacaktır. Bu çok kısa süreli yer değiştirme durumu aile düzeninin bozulmasının yanında, özellikle çocukların sürekli okul ve öğretmen değiştirmek zorunda kalmalarından dolayı psikolojilerini bozmakta ve sağlıklı bir eğitim almalarını engellemektedir." dedi.

Şube müdürlerinin bölge hizmetine bağlı yer değişikliği sürecinin sağlıklı yönetilemediğini, bölge düzenlemeleri, güncellemeleri yapılmaksızın bölge hizmetine bağlı yer değişikliği yapılmasının sorun oluşturduğunu dile getiren Yıldırım, "Bu günlerde gerçekleştirilecek olan yer değişikliğine tabi bin 219 şube müdüründen yaklaşık 700’ü mazeret bildirmiştir. Ancak bu mazeretlere karşı hukuka ve ilgili mevzuata aykırı kriterler re ’sen belirlenmiş durumdadır. Mevcut durumda ilgili yönetmelikte yer verilmemesine rağmen sadece kendisi ve eşi/çocuğu kanser tedavisi gören, ağır engelliler ve çocukları ağır engelli olanlar yönünden mazeret kabul edilmektedir. Diğer mazeret hâlleri haksız ve gerekçesiz kabul edilmemektedir. Bakanlık, mazeret bildiren şube müdürlerinin başvurularını hukuka uygun olarak değerlendirmeli, keyfi kriterlerle mağduriyetin önünü açmamalıdır. Aynı sorun 2017 yılında da yaşanmış, mazereti kabul edilmeyenler mahkeme kararıyla yer değişikliği kararlarını iptal ettirmişlerdir. Bakanlığı yine aynı hukukî ve idari zorluk beklemektedir." ifadelerini kullandı.

"Ayrıca rotasyona tabi olan şube müdürleri içinden yaklaşık üçte ikisinin mazeret ifade etmesi; rotasyonun istenen bir uygulama olmadığını göstermektedir. Zorunlu rotasyon uygulaması yerine MEB'in her yıl tüm münhalleri ilan ettiği ve bölge sınırlaması olmayan, isteğe bağlı bir yer değişikliğini uygulaması verimli ve hakkaniyete uygun olacaktır." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir