loader
Oruç Bizi Tutabiliyor mu? - Cihad Çetinkaya [Köşe Yazısı] Oruç Bizi Tutabiliyor mu? - Cihad Çetinkaya [Köşe Yazısı]


Eğer tuttuğumuz oruç bizi Hz. Peygamberin rehberliğinde olmayan bir yola girmekten alıkoymuyorsa, kendimize bir ay boyunca sıkıntı çektirmişizdir. Dolayısıyla oruç değişim ve gelişimle paraleldir. “Oruçtan önce” ve “Oruçtan sonra“ diye hayatımızı tasnif etmeyeceksek oruç bizi tutmamıştır.


Hamd bizi ramazana kavuşturan Allah’a olsun.

Salat ve selam Hz. Peygamberin üzerine olsun.

 

İçinde bulunduğumuz günler o kadar önemli ki hanif olmanın verdiği sorumluluk gereği dünyadaki tüm insanların aksine kendimizi yeme içmeden uzak tutuyoruz. Muhannif olmanın gereğini yapıyoruz. İbrahim (a.s) gibi. İnsanların hepsi bir şey yaparken(puta taparken) biz değişik bir şey(Allah’a tapıyoruz) yapıyoruz. Oruç tutuyoruz. Peki biz neyin orucunu tutuyoruz?... Tuttuğumuz oruç kapitalizmin “harca harca” vesveselerine “yeter bu kadar” diyebiliyor mu? Hadi diyelim bu soruya “evet” dedik, Peki oruçtan sonra da bu kararlılığı gösterebiliyor muyuz? Yoksa oruçtan sonra kapitalizme tekrar köle mi oluyoruz? Eğer tuttuğumuz oruç bizi Allahın işaret ettiği yol dışında bir yola gireceğimizde bizi tutmuyorsa, kendimizi sadece aç bırakıyoruz demektir. Eğer tuttuğumuz oruç bizi Hz. Peygamberin rehberliğinde olmayan bir yola girmekten alıkoymuyorsa, kendimize bir ay boyunca sıkıntı çektirmişizdir. Dolayısıyla oruç değişim ve gelişimle paraleldir. “Oruçtan önce” ve “Oruçtan sonra“ diye hayatımızı tasnif etmeyeceksek oruç bizi tutmamıştır. Çünkü orucun insanı tutması daha önemlidir, eğer öyle olmasaydı diyet yapanlar da orucun mükâfatını alırlardı. Bu yüzden “Oruçtan sonra”ki hayatımıza yine oruçlu olarak devam etmeliyiz. Yanlış anlamayın ha bu orucun yeme içmeyle alakası yok, bu oruç bilinçle, sorumlulukla, kendini topluma karşı görevli hissetmekle, misyonla, kararlılıkla, direnişle ilgili. Başta bahsettiğimiz “orucun bizi tutması” da tam bu konuyla ilgilidir. Yeme ve içmeye karşı oruç tutarken şunlara karşı da oruç tutmak lazım;

-          Günahlara karşı oruç tutmak,

-          Irkçılığa, faşistliğe, dilciliğe ve renkçiliğe karşı oruç tutmak,

-          Ben’e benliğe ve bireyselliğe karşı oruç tutmak,

-          Toplumsal şirke düşmemek için oruç tutmak,

-          Üretim manyaklığına ve tüketim çılgınlığına karşı oruç tutmak,

-          Kapitalizmin çalış kazan harca politikasına karşı oruç tutmak,

-          Liberalizmin sınırsız özgürlük ve sınırsız tüketimine karşı oruç tutmak,

-          Bel’amların koyun sürüsünden olmamak için oruç tutmak,

-          Tağutun tuğyanına karşı oruç tutmak,

-          Fitnenin parçası olmamak için oruç tutmak,

-          Vahdet önündeki engelleri ortadan kaldırmak için oruç tutmak,

      Evet, orucumuz bütün bunları gerçekleştirmiyorsa kendimizi sadece aç bırakıyoruzdur. Siz orucu tutun ki oruç da sizi tutsun. Siz oruçta kendinizi, ailenizi ve toplumunuzu değiştirin ki oruç da sizi ailenizi ve toplumunuzu değiştirsin. Siz dünyada orucu tutun ki oruç da ahirette sizi tutun. Siz düşmana karşı vahdet şuuruyla oruç tutun ki Allah da düşmana karşı sizi tutsun.

      Evet, siz oruç tutun ki oruç da sizi tutsun.

      Ramazanı aktif bir zihin, bilinçli ve uyanık bir şuurla geçirmek dileğiyle…

       Fi emanillah

 

Cihad Çetinkaya

      

Kategori: Makale
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
sanalbasin.com üyesidir