loader

Ey nefsim

 

Ey zalim nefsim, ey hain nefsim, ey rezil nefsim. Beni Allah'a hakkıyla kul olmaktan alıkoyan nefsim. Seni nasıl kınayayım, seni nasıl söveyim bilmiyorum. Senden hıncımı nasıl alayım ha söyle bana. Sen ki Allah'a ve Resulüne iman ettim diyensin. Sen ki onlardan gelen her şeye amenna diyensin. Allah'ı sevdim, Resulüne uyudun diyen misin? Peki bu iddiana ispatın var mı Bilal gibi? O Bilal ki Resulullah göçünce ezan okuyamaz hale gelir. O Bilal ki Resulullah’ın kabri başında “O yerin altındayken ben nasıl yerin üzerinde olurum.” diyerek hüngür hüngür ağlayan. Bir an önce sevgiliye kavuşma umuduyla yerine duramayıp diyar diyar dolaşan ve sonunda muradına kavuşan Bilal’i bilmez misin ha?

Daha ne anlatayım nefsim? Nebiyi Zişan’ın vefatını kabullenemeyip “Kim Resulullah öldü derse boynunu vururum!” diyen küheylanı da mı bilmezsin? Sen ne anlarsın onların temiz ve içten duygularını. Sen ki günah bataklığına batmış hiçbir çaba sarf etmeden çıkarılmayı bekliyorsun. Halbuki biraz gayret göstersen sağına soluna bakıp tutunacak bir şeyler arasan veyahut haykırsam en içten duygularınla sana bir yardım elinin uzanacağını bilmez misin?

 

Kendine Kab Bin Malik de mi örnek almasın o ki yaptığı günah karşılığında misliyle bedel ödeyen. Rabbinin dergahından ayrılmayan sürekli tövbe ve istiğfarda bulunan. O ki Allah Resulü'nün yanında olmasına rağmen ona elli gün hasret kalan. En sonunda duyduğu pişmanlıktan dolayı yedi kat göklerden affının müjdesini alan. Tabi sen ne bilirsin hakiki tövbeyi senin tevbenin bile tövbeye ihtiyacı var. Sen şimdi de dersin ki onlar ashabtı, Resulullahla oturup kalkmış, onunla konuşmuşlar. Beni nasıl onlarla kıyaslarsın. Ben de sana Karanlı Üveysi haber vereyim o zaman. Resulullah döneminde yaşayıp da gösterdiği bütün çaba ve gayretlere rağmen onu göremeyen tabiin en büyüğü gece gündüz ona duyduğu sevgi ve özlemle yanıp tutuşan Karanlı Veysel. O, Habibi görmemesine rağmen ona öyle bir sevgiyle, muhabbetle bağlıydı ki Uhud Savaşı'nda Resulullah'ın dişi kırıldığı haberi kendisine ulaşınca “Acaba hangisiydi Allah Resulü'nün kırılan dişi?” deyip bütün dişlerini tek tek kırmıştı. Şimdi de kıyaslamaz mısın kendini? Tabi ki kıyaslanamazsın onlar kim, sen kim.

Şimdi, ağla ey nefsim! Ağla! Gerçi senin ağlama nedenin bile onlarınkinden çok farklı ya. Onlar, Allah ve Resulüne duydukları aşk, şevk ve özlemden dolayı ağlarken sen onlar gibi ağlayamadın diye ağla. Onların sahip olduğu imana erişemedin diye ağla. Evet ağlamaya devam et, belki bir gün sen de onlar gibi ağlarsın.

 

Vesselam…

foto
Yazar: Ramazan Allahverdi
Süper
3 yıl önce

Allah razı olsun ağziniza sağlık süper bir makale olmuş

YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert
sanalbasin.com üyesidir