loader

TEHLİKE BÜYÜK…!

TEHLİKE BÜYÜK…!

Son zamanlarda uyuşturucu türü bağımlılığın yaş ortalaması; 12’ ye düşmesi çok vahim bir durumla karşı karşıya olduğumuzu gösterir.

  Ülkemizde yapılan istatistik sonucu uyuşturucu vb. maddelerin kullanımı, yaş ortalaması en düşük 12 en büyük 64 olarak kayıtlara geçti.  Bu şu demek; her an ilk- ortaöğretim ve lise de olan gençlerimiz ve çocuklarımız, esrar, bonzai vb. uyuşturucu gibi maddelerle karşı karşıya oldukları ve bu illetlerin bağımlısı olma ihtimali yüksek olduğunu gösterir. Haber kanallarında esrar veya bonzai içen, yerde kıvranan gençleri görürüz.  Bir gün kapımız çalabilir ve çocuğumuzun hastanede komada olduğunun haberi verilebilir. Bunları kendimizden uzak görmeyelim.  

Son zamanlarda esrar satılması ve kullanımı,  aleni ve açık bir şekilde, tüccarları tarafından yapıldığını duymaktayız. Genç ve çocukların yoğun olduğu internet kafe, okul çıkış ve giriş kapıları,  playstation, oyun salonları denetlenmesi zor(!) olan bu gibi yerleri mekân edinmiş görünüyor. Son zamanlarda bu artışlar kafa karıştırıyor… Yetkili kişiler bunları görmüyor mu? Yoksa göz mü yumuluyor? 

 Kahta gibi küçük olan memleketimizde bu illetlerin özellikle gençlerin ve çocukların zamanlarının çoğunu geçirdikleri internet kafelerde aşırı bir şekilde yayılmış durumda, buna göz yummak ne insanlığımıza nede İslam’a uygun bir davranış olur. 

Bununla ilgili öncelikle aileler ne yapmaları gerekir? Sorusuna gelince: Çocuklarına gereken ihtimamı göstermeleri, ilgi- alaka gösterip vampirlerin kucağına atmamaları evde internet imkanı olmayan, kafelerde araştırma konuları için gitmesi gerekse dahi sıkı bir takibin yapılması, kiminle arkadaşlık yaptıklarına dikkat edilmesi gerekir.

 Konu ile ilgili görüştüğüm kişiler feryat ediyor; derhal bunun önünün alınması gerektiğini ifade ediyor. ve  konu üzerinde hassasiyetle durmaları, ve İslami endişeyi taşıyan her bir davetçi Müslüman! bu konuda üzerine düşen görevi yapmaları gerekiyor. Gençlerimizi ve çocuklarımızı bu tuzaklardan korumanın bilincinde olmamız gerekir.

Emperyalist ve kapitalist ülkeler bir yeri işgal etmek niyetin de oldukları zaman özellikle gençleri kendi öz değerlerinden ve kültürlerinden uzaklaştırarak işgale alt yapı hazırladıklarını hepimizin malumudur. Dolaysıyla bu yozlaşmaya karşı topyekûn bir mücadele verilmelidir.

"Ey îmân edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennemden koruyun.”(TAHRİM 6)Ayet

MEHMET SİVİL

foto
Yazar: Mehmet Sivil
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert
sanalbasin.com üyesidir