loader

Dizilerin Toplumda Bıraktığı İzler

 

Günümüz dünyasında, toplum üzerinde iz bırakan en etkili gücün görsel medya olduğu görülmektedir. Hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır.  Olumlu yönlerinin yanında maalesef olumsuz yönlerinin ağır bastığına şahit oluyoruz. Özellikle diziler üzerinden topluma her türlü hastalık(özenti, aile ortamını yıkma, cinselliği sıradanlaştırma, ahlaki yozlaştırma) ruhumuza enjekte edilmektedir.

Oynanan dizilerin içeriklerine ve konularına şöyle bir baktığımızda tek bir konu göze çarpıyor! Aşk. Bu konu etrafında hayatın anlamını, amacını;  karşı cinsi elde etmeyi, ihanet etmeyi ve zengin kocaya varmayı, nikahı dahi haram olan kişilerle oynaşmayı normalmiş gibi gösterilerek toplumu yozlaştırılıyor.  Koca bir nesli kendi öz değerlerinden kopardılar/koparıyorlar.

Boşanmaların bu kadar artması, aile içi sorunların-kavgaların, kimsenin kimseye güveni kalmaması, aile kurumunun ortadan kalkması, genç nesillerin sokaklarda(uyuşturucu, fuhuş) istediği gibi at koşturmasının nedeni beynimizi uyuşturan, kanımıza karışan bu dizilerin enjekte ettiği zehirden başka bir şey değildir. İnsanları gerçekten hayattan koparıp, tozpembe bir yaşam sunuyorlar.  Yaşanan bunca cinayetlere ve yaşanan bunca taciz-tecavüz olaylarına herkes yakınırken devlet yöneticileri dahi toplumsal erozyona neden olduğunu gördüğü halde değerlerimizi sömüren dizileri görmemekte ve en ufak bir müdahale edilmemektedir.

Televizyon dizi yapımlarında sadece reyting kaygısı ve para kazanma arzusuyla dizi  çektikleri  için, çekilen  dizilerde toplumun değer yargıları pekte göz önünde  tutulmamaktadır. Dizilerin  birçoğunda  geniş pencereden ve dikkatle bakıldığında; nikahsız hayatın, aldatmanın, çarpık ilişkilerin, lüks hayata özentinin, emeksiz kazanç  gibi mevzulara teşvik  edildiği gözlenmektedir.

Sonuç olarak televizyon  dizileri  ve programları toplumumuzun her kesimini  etkilemektedir. Özellikle en çok çocuk ve gençlerimizi etkilediği görülmektedir.

Çocuklarımızın  böyle sapık ilişkileri normal kabul edecek bir bilinçle büyümesini istemiyorsanız onları televizyondan uzak tutun!!!

Selametle kalın...

foto
Yazar: Abdullah Sevinç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert
sanalbasin.com üyesidir