loader

KİTAP HAYATTIR!!!


''Bütün kitaplar, tek bir kitabı iyi anlamak için okunur'' diye bir söz var. Gerçektende öyle.  İnsan okudukça anlıyor, anladıkça kitap okumaktan lezzet alıyor. Bunu en son okuduğum, Kahta'mızın genç yazarlarından Ayhan Aktan hocamızın  ''4ÖZ'' kitabında şahit olup, bildiğimi zannettiğim bazı nükteleri farklı pencereden okuyup hikayenin özünü kavramak ve anlamak açısından, sade ve akıcı bir üslupla, her sayfası kendinden bir sonraki sayfayı okumak için  merak uyandırarak güzel tespitlere şahit oldum. Bu eseri okuyunca ''kitap değil!!! isim oku!!!'' sözünü daha iyi anlıyorum.
kitap okumak! hayat olduğunu okudukça insan anlıyor. öğrenmeye olan açlığını, eksikliğini, neden okuması gerektiğini, neden ilk emrin ''OKU'' olduğunu, okudukça rabbine yaklaştığını, rabbine yaklaştıkça huzur  bulduğunu daha iyi anlıyor. 
 “Kitapsız yaşamak kör,sağır ,dilsiz yaşamaktır” diyen Seneca, kitaplardan uzak bir yaşamın, kitapsız bir yaşamın nasıl bir yaşam olduğunu vurguluyor. Yaşadığımız toplumda da kör, sağır, dilsiz yaşamların çok olduğu bir gerçek. kitap okumamanın, çok bilmişliğin başını alıp gittiği bir çağda yaşıyoruz malesef. ''Ne gerek var, aradığım herşey elimdeki telefonda var'' diyen insanlarla karşılaşıyoruz.  Okudukça öyle olmadığını anlıyoruz. 
İlköğretim çağında kitap okuma alışkanlığını kazanamayan öğrencilerimizin ,daha sonra kitap okumayı sevebilmeleri biraz zor olmaktadır. kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için okullarda en azından günlük yarım saat kitap okuma pragramları olmalı. Kitap okumanın önemi hakkında öğrecileri bilinçlendirmeliyiz. Ezbere dayalı bir siteme köle etmemeliyiz. 
Kitap! dosttur. Kitap! arkadaştır. Kitap! seni iyiye sevkeden, kötüyü tanıtan yol arkadaşıdır. dedikodusu yoktur. Okuyup içinde ilerlediğimiz sayfalar gibi saf ve temizler. 
Kısacası; düşmana teslim olmayan  Şehit Aytaç Baran'ın değimiyle: ''Kitap okuyup kendini geliştirmeyen bir müslüman, kitap okuyup kendini geliştiren bir düşmana teslim olur.'' 

Tüm karanlıkların üzerine bir güneş gibi doğacak olan yarının yol göstericisi ; ,kitaplardır. Onlardan uzakta, onlara uzak durmayınız… Kitap kokusunu içinize çekmeyi deneyiniz...  Hayat olduğunu göreceksiniz....

foto
Yazar: Abdullah Sevinç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert
sanalbasin.com üyesidir