loader

Modern çağın zehirli okları: Televizyon ve internet

 

Müslüman olarak  yaşadığımız  çağda ahlaki  emniyetimiz/korunmamın topluma  baktığımızda  hayli zorlaştığını görmekteyiz. Bu da bireylerin birbirleriyle ilgisiz kalmasından kaynaklanıyor.

Bu çağda günahların oluk oluk  aktığı,  kötülüklerin baş  gösterdiği  toplum yozlaşmasıyla karşı karşıyayız. Bunun sebebi; televizyon  ve  internet  bağımlısı olup,  kendi İslami değerlerimize kayıtsız kalmamızdan  kaynaklanıyor.

21.yy’da toplum öyle bir duruma gelmiş ki, kendi İslami değerlerimiz dışında her şeyin müptelası durumuna düşmüşüz. Buda  Kapitalist zihniyetin, medya veya  internet üzerinden insanların kanına zehirlerini enjekte edip, beyinleri uyuşturmalarından kaynaklanıyor. Genç nesli çağdaşbatı tarzı  bir yaşam şekli ile çıkmaz sokağa sürüklüyorlar.

Peygamber Efendimiz(s.a.v)  fitnelerin yaygınlaştığı bu ahir zamanı işaret ettiği şu hadisi  hatırlayalım; “Öyle bir zaman gelecek ki, insanlar mümin olarak geceleyip, kafir olarak sabahlayacaklardır.” Bu hadis doğrultusunda yaşadığımız çağa baktığımızda, insanların imanla çıkıp, dışarda olmadık günahlarla iç içe kalması, nefsine yenik düşüp, kötü yollara girmekle imanı tehlikeye atıyorlar. Şöyle bir söz var: “Evlerimizde, camilerde çay kaşığıyla aldığımız sevapları, dışarıda kepçeyle dağıtıyoruz.” Ne  yazık ki  öyle bir duruma düşürülmüşüz.

Bu yaşanan toplum sömürüsünün en büyük sebebi, televizyon ve internet baş göstermektedir. Adeta kölesi haline gelmişiz. Televizyon ve internet her evin olmazsa olmazı haline gelmiş. Her evin en güzel yeri, başköşe  televizyona ayrılmış durumda.  Elbette iyi yanları vardır fakat  maddi ve  manevi faydalarını  İslami  çerçevede gözetebilirsek büyük nimettir. Yoksa yıkıcı etkiler doğurarak topluma da sirayet eder.

Ama ne yazık ki toplum olarak genelde bu çerçevenin dışına çıkarak nefsimizin heva ve heveslerine alet etmekten öteye gidemiyoruz. Her türlü günahı normalleştirdiler. Dini değerlerine göre değil de çağın değerlerine göre yaşamaya başladık. Bununda beraberinde getirdiği yıkıcı etkileri birey olarak hepimiz şahit olup yaşıyoruz. Buda acı bir gerçektir ki Modernizm’in hizmetkarları,  Müslümanları uyutarak değerlerinden koparıyor.

Medyanın kirli komploları  aileler arasındaki yozlaşmaya da  büyük etki ediyor. Ahlaki değerleri yok eden dizilerin yaygınlaşması, insani ilişkilere zarar vermektedir. Aileler arasındaki sorunlarınboşanmaların temel sebebi de  diziler ve  birtakım ahlak dışı programlar baş çekmektedir. Yani konuşup da anlaşamayan insan şekline koymuştur.

Unutmayalım bir hayat sınavındayız. Zamanımızı, nerde, nasıl ve kiminle geçirdiğimize dikkat etmeliyiz. Allah(c.c)  bizi  zamanın  şeytanlaşmış insanlardan ve şeytanın görevini üstlenen bir kısım malum medyanın şerrinden muhafaza etsin.

 

Selam ve dua ile…

foto
Yazar: Abdullah Sevinç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert
sanalbasin.com üyesidir