loader

Müslümanın Yol Haritası...

 

Hızla akıp giden zamanda her günü, her anı imtihan olan bir dünyada yaşıyoruz. Attığımız adımın, aldığımız nefesin ve yiyip içtiğimiz her şeyin hesabının en ince ayrıntısıyla sorulacağını unutmayıp/hatırlayıp ve bu bilinçle hareket edip Kur’an ve Sünnet’i kendimize rehber edinmeliyiz.

Her insan, fıtrat gereği İslam dini üzere doğar. Onun için kendine yol gösterecek bir şeyler arayıp bocalama içine girmemelidir. Allah’ın kelamına sarılmalıdır. Yoksa dünyanın  aldatıcı oyunlarına yenik düşer, hem dünyada hem de ahirette Allah’ın azabına uğrar.

İnsanlık tarihinin hangi dönemine bakarsanız bakın, insanlar ne zaman Hakka sırt çevirdilerse, sonları hep hüsranla bitmiştir. Nemrut kendini ilah ilan ederek, Allah’a şirk koşup, ölümü  sakat bir sineğin eliyle olmamış mı?  İslam tarihini açıp baktığımızda sayısız ibret verici misallerle  karşılaşıyoruz. Lakin bu durumdan ders alınmayıp, üstelik de onların davasını  günümüzde güdenler var. Son günlerde cuma günleri, devlet kurumlarında çalışan insanlar için cuma namazı için çıkartılacak iki saatlik izin ile ilgili hala din düşmanlarının kirli fikirleriyle karşılaşıyoruz. Gazeteci Derya Sazak'ın “Bu bir din sömürüsüdür ve toplu namaz kılma Humeyni döneminde kaldı.” sözleriyle İslam düşmanlığını açık açık beyan ediyor. Diğer taraftan doğu ve güneydoğuda Müslümanlar HDP'nin  saldırılarına maruz kalıyorlar. “Gönül isterdiki tüm Kürtler Hristiyan olsun.” ve “kominist devrimci gençler” gibi sözlerin sarfedilmesi din düşmanlıklarını ve kirli fikirlerini açık açık beyan ediyorlar. (Bu tarz benzer söylemler  Cumhuriyetten bu yana hep söylenmiştir.) Gençleri kaosa sürüklediklerini görüyoruz. Dünyanın her yerinde Müslümanlara yönelik yapılan saldırılara ve  katliamlara gelince ses yok.  Kendi sapkın ideolojilerini, kendine rehber edinerek bir bataklıkta bocalamaktadırlar. İnsanlık, Allah’ın  kelamının  hak  olduğunu bugün olmasa da  mutlaka  bir gün  anlayacaktır!.

 

Kur’an’ı  Kerim’de Rabbimiz bize yaratılış gayemizi bildirmiş. Zariyat süresi 56’da “Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurmaktadır. Günümüzde baktığımızda toplumu öyle sömürmüşler, değerlerinden öyle uzaklaştırmışlar ki dini bir şeyler anlattığın zaman seni(Müslümanları) hortlak görmeye başlıyorlar. “Hangi çağda yaşıyorsun?” diyorlar. Ya da “Dünyaya sanki bir daha gelecek miyiz? Bırak tadını çıkaralım.” gibi helaka götüren sözler –çok acıdır ama- sarf ediyorlar. Unutmamamız gerekir, kendini çağa göre değil, çağı kendine göre yani dini değerlerine göre yaşamalıyız.

Toplumda yaşanan huzursuzluklar, kötülükler, insanların birbirlerine güvenmemeleri hepsinin tek sebebi var; Kur’an  ve sünnetten yüz çevirmektendir. Unutmayın  Allah’ın hayat tarzından uzaklaşmak, sıkıntıları peş peşe getirir. Bediüzzaman’nın dediği gibi “O, dostsa her şey dosttur.” Allah hayat rehberimizde bize açık açık beyan etmiyor mu? Taha 123’te “Benim yoluma uyan, ne sapar ne de mutsuz olur.” diye buyuruyor. Bir başka ayette, dünyanın süsüne ve aldatıcı oyunlarına kanmamak için uyarmaktadır. Ankebut suresi 64’te şöyle buyuruyor: “Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret  yurduna gelince işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi.” Toplumu bu bataklıktan kurtarmaya çalışmak, hakkı tavsiye etmek zorundayız. ‘Her koyun kendi bacağından asılır’ mantığıyla hareket edersek, hem kendimizi hem de toplumu helaka sürükleriz.

Peygamberimiz, veda hutbesinde sadece kavmine ya da orada hazır bulunanlara değil, herkese (ırk, renk, dil farkı olmaksızın) hitaben “Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarıldığınız müddetçe sapmazsınız: KUR’AN ve  benim SÜNNET’im” diye buyurmuştur. Allah’ın kitabını en güzel tarzda uygulayıp, bize ulaştıran Efendimiz, rehberliğini, önderliğini bir kenara bırakıp, başka yol göstericiler peşine düşerek kötülüklerle dolu bir hayat tarzı mı edindik, kendimize sormalıyız! Dünyanın neresinde olursak olalım,  Peygamberimizin emanetine sadık kalmakla felaha erebiliriz.

Kapitalizmin şeytani tuzakları, İnsanları mal edinme hırsına bürüyor. O ki üç kıtaya hakim olan Kanuni bile öleceği gün elini tabutun dışına bırakılmasını, bu dünyadan eli boş gittiğini insanlar görsün diye.

Allah’ım bize Nemrutlara karşı İbrahimler, Firavunlara karşı  Musalar  yetiştirmeyi/yetişmeyi nasip et. Kalplerimizi İslam dini üzerine sabit kıl.

 

Selam ve dua ile…

foto
Yazar: Abdullah Sevinç
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert
sanalbasin.com üyesidir